Quantcast
Channel: От мъниста и фондан
Viewing all 39 articles
Browse latest View live

Палачинки с теменужени апликации

$
0
0

    Тази пролет превес в моята балконска градинка има трицветната теменуга. Толкова много са нацъфтели, сякаш за да ми докажат, че изборът ми е съвсем правилен и занапред никога не трябва да им отделям само малко местенце, както досега.



    От миналата година се каня да декорирам палачинки с теменужки. СледВеликденската тортаярките цветенца отново ме поканиха да им обърна внимание.



    Не правя често палачинки. Разбира се, всички много ги обичаме и когато се появят на закуска денят се отчита почти като празничен. Обаче за тази констатация една доза съвсем не стига, тъй като количеството им трябва да е повече от прилично. А за това или аз трябва да стана в съвсем ранни зори, или да сервирам обяд от палачинки! Този път не само имахме палачинки, имахме впечатляващо изненадващи палачинки!



    За апликирането на палачинките следвах инструкциите тук.



ПАЛАЧИНКИ С ТЕМЕНУЖЕНИ АПЛИКАЦИИ





          6 яйца
          10 - 12 супени лъжици брашно
          1 литър прясно мляко
          щипка сол
          олио

    Разбиваме яйцата с щипката сол. Прибавяме половината мляко и половината брашно. Разбъркваме енергично, за да не се получат бучици. После постепенно добавяме останалото брашно и мляко. Може да променим количеството на брашното, важно е да се получи средно гъсто палачинково тесто. Оставяме сместа да почине 15 - 20 минути.

Сега трябва да приготвим теменужените апликации.



    След като приключим с брането на теменужки, разбира се без да оставяме сандъчето само на гола зеленина, трябва да измием цветовете. Поставяме ги в купичка с вода и внимателно ги изплакваме. За да се подсушат, ги подреждаме върху домакинска хартия с лицето надолу. Така, ако има извити краища на листенцата, лесно можем да изправим.

 


    В нагорещен тиган сипваме съвсем малко олио, колкото да се намасли цялото дъно. Според предпочитанията за дебелината на палачинките сипваме съответното количество тесто и бързо го разпределяме в кръг. Върху сгъстяващата се смес "апликираме"цветовете от теменужки и леко ги натискаме да потънат. Когато палачинката започне свободно да се движи в тигана, я обръщаме. За минута оставяме да се запържи и прехвърляме в чиния.



Подредени за сервиране, теменужените палачинки определено изглеждаха чудесно!



    Първите хапки бяха малко плахи, но след заключението "Ами те са си като обикновени палачинки!", много бързо изчезнаха. Всъщност, както винаги става с палачинките - един стърчи с часове до котлона, а после цял отбор чакащи ги изяждат за минути! Нещо май много Косе-Босета са се появили напоследък ...



    Апликираните с трицветна теменуга палачинки действително са като тези, които си познаваме. Цветовете, украсили полянката върху великденската торта, опитах в свежо състояние и мога да кажа, че са малко сипкави, без изразен вкус и по мъжки определено "Все едно дъвчеш треволяк!". Но пък са весели и е забавно да поднесеш в чинията цветя за хапване!





    Ще се видим пак ...





Тръвен - Цветен - Бухнали рози през май

$
0
0
  Тръвеннаричали някога прадедите ни месец май. Тогава свежа трева избуявала и покривала с плътен мек килим поляните. Слънцето леко галело и нежните тревици стремглаво се устремявали да го докоснат. Не можели да го достигнат, но дали името си на месеца, в който зеленият цвят придобивал плътност и обвивал земята с ярко наметало.



    Цветеннаричали някога прадедите ни месец май. Тогава на зеления фон грейвали безброй цветови съчетания. Цветни острови изниквали сред буйната трева. Дърветата обличали нова премяна, изпъстрена с цветовете на растящите плодове. Храсти преливали от цвят и ухание. Тревно, цветно, слънчево било времето през месеците април, май, юни и имената им се преплитали, а обещаващото пролетното затопляне понякога наричали летник.



    Притихнал в очакване позната ръка да отвори портата, дворът на селската ни вила разказва цветната приказка на пролетните месеци. Обзети от несломимо очакване да се потопим във вълшебния му тръвени цветен свят сме и ние. Налага се да потърпим. Отбила се за кратко, сестра ми ни изпрати за утеха набързо направени снимки.


    Розовият храст ме омагьоса. Запечатани в снимката, цветовете му сякаш преливат от екрана и се разпиляват в стаята.  Дори усещам аромата. Май е месецът на розовите водопади.

    Отдавна са забравени старите имена на май. Дори в полския език, пазещ някогашните названия на месеците. Но пък вечните майски рози са преобразени в тези сладки бухнали рози.



    В полската кухня една от най-обичаните рецепти е за бухтите, наричани "фаворки". В основни линии продуктите са същите като за нашите бухти. Основната разлика е, че в Полша задължително се приготвят със заквасена сметана и вместо познатите ни кръгчета, от тестото се оформят промушени през средата правоъгълници. От същото тесто се приготвят и празничните

КАРНАВАЛНИ РОЗИ




          300 гр. брашно
          2 яйца
          2 жълтъка
          20 гр. масло
          20 гр. пудра захар
          40 гр. сметана
          1 суп. лъжица алкохол
          1 пакетче ванилова захар
          щипка сол
          олио

          пудра захар за поръсване
          плодове от сладко

    В купа смесваме пресятото брашно, пудрата захар, ваниловата захар и солта. Прибавяме яйцата, жълтъците, мекото масло, сметаната и алкохола (аз използвах водка). Замесваме тесто, което трябва да стане меко и гъвкаво. Увиваме го в найлонов плик и го поставяме в хладилника за около 30 минути.
    Разточваме тънка кора, която заради значителната еластичност трябва да оставим минута-две да се свие свободно. Изрязваме три размера кръгчета, на които правим малки разрези, за да се оформят листенцата на розите. Подреждаме за бухтичка по три кръгчета едно върху друго, като разминаваме разрезите им. Притискаме ги в средата, за да слепнат.



    Загряваме в дълбок тиган олиото за пържене. Пускаме в него фигурките с най-малкото кръгче надолу и после обръщаме. Изпържените бухтички прехвърляме върху кухненска хартия, за да се отцеди излишната мазнина. Подреждаме в чиния, поръсваме с пудра захар и поставяме в средата сладко по избор. Аз избрах черешки.
 


Не седяхме под розовия храст на двора.
Но пък имахме пълна купа със сладки бухнали рози на масата.



    За тези бухти, наричани в Полша "карнавални рози", научих съвсем скоро. За приготвянето им следвах инструкциите тук.



Но от много години обичам тези бухти, наричани в Пиринския край "кукурини"!




    Основната кулинарна книга, която майка ми ползва, е "Съвременна домашна кухня"на Пенка Чолчева. По чудесните рецепти от тук на много ястия с удоволствие сме се наслаждавали. Но когато като дете я разглеждах, най-много ми харесваше снимката с тези пържени розички. Още повече ги харесвах, когато бухтичките се появяваха на закуска.



Полските "карнавални рози"бяха изключително вкусни.
Както и българските "кукурини".




    Ще се видим пак ...







Сzerwiec - Изок - Изненадващите имена на юни

$
0
0
    Месец юни е месецът на насекомите. Никога не ми е хрумвала подобна идея. Свързвам юни с началото на лятото, горещите дни, преливането на цветове, отрупаните със свежи зеленчуци сергии на пазара, тънките дрехи и предстоящата отпуска. Разбира се, малките твари се натрапват пред погледа и слуха значително често, а понякога изненадано виждаш някой пъргаво да подскача и безразборно да ръкомаха, вероятно "наричайки тези си пластични движения танци". Но чак пък да свържеш цели тридесет дни основно с насекомите!
    Всъщност трябва да отчета факта, че през месец юни ходя по асфалт между тухли и бетон, защото си стоя в града. Царството на пълзящите и хвъркащи живинки са ливадите и горите. Там, където най-вече е протичал животът на предците ни. Старобългарското име на месец юни е изок.Така наричали насекомото, което масово се появявало по това време на годината, нападайки посевите и което ние знаем като "скакалец". В Полша и до днес месецът носи името, наследено от старополския език -  сzerwiec. Предполага се, че малки червени житни червейчета са именували юнския месец. Може би звучи далечно и неразбираемо свързването на част от годишния календар точно с насекоми, но тези теории вероятно са правдоподобни, като знаем силната естествена свързаност на прадедите ни със земята и населяващото я многообразие. Живот природосъобразен.

    Търсейки информация за старите названия на месец юни, попаднах на една полска студена супа, носеща чудесното име CHLODNIK. Име, точно изразяващо приятното усещане, което доставя в горещите летни дни - хлад.



    Да направя хлодник ме подтикна прекрасно нацъфтялото калибрахое от висящите саксии на балкона ми. Поливайки го една сутрин в тазгодишния хладен юни, цветето ми заприлича на голяма купа със салата, което пък ми напомни за цвета на хладната полска супа.





ХЛОДНИК С ЧЕРВЕНО ЦВЕКЛО





          1 голяма глава червено цвекло
          1 голяма краставица
          1 връзка копър
          1/2 връзка киселец
          2 - 3 скилидки чесън
          1 кофичка кисело мляко
          2 яйца
          2 стръка пресен лук
          3 супени лъжици лимонов сок
          сол

    Обелваме червеното цвекло и го нарязваме на много малки кубчета. Добавяме лимоновия сок, който помага да се запази наситения му червено-цикламен цвят. Заливаме с две чаени чаши вода и варим около 30 минути. Оставяме го да се охлади. В купа разбиваме киселото мляко, към което прибавяме краставицата на малки кубчета, ситно нарязания копър и киселец, счукания чесън и солта. Сипваме червеното цвекло, заедно с останала от варенето му вода. Разбъркваме и оставяме в хладилника поне за половин час.

    Хладният хлодник поднасяме с половинки сварени яйца. Нарязаните листа от пресен зелен лук са по желание, но великолепно подчертават изумителния цвят на хлодника.



    В Полша хлоникът е точно толкова популярен и обичан, както в България тараторът. И както установих от прегледаните рецепти, приготвянето му винаги е с точно определени продукти, като нашият таратор. Все пак следвах инструкциите от тук. Разликата се наложи от факта, че не можах да намеря млади стъбла на червено цвекло и див лук. Използвах глава червено цвекло, а дивият лук по съвет от източника заместих с киселец. Следващия път ще настържа цвеклото и отново внимателно ще измия всички зелени съставки, за да не добавя в чинията никакви буболечки, въпреки вниманието, посветено им в стари времена през целия месец юни. Свежият и богат вкус на хлодника (или казано съвсем разбираемо за нас - хладник) ни хареса много и със сигурност вече често ще се сещаме за него в горещите летни дни, които все пак се надявам да има и през тази година.



    Ще се видим пак ...



Маковете на Прованс

$
0
0
    Ако кажа, че за всеки рожден ден в семейството ни правя торта, съвсем няма да е вярно. Поради различни причини. Но най-вече заради отсъствието на рожденника. Сега си давам сметка, че най-малко торти съм подарила на най-голямата си дъщеря. Затова тази година за мен бе огромно щастие, че имам такава възможност. Разбира се, на 14-ти юни винаги се свързваме по телефона и изпращаме пожелания, прегръдки и целувки. Този път ги поднесохме наяве. Заедно с торта, направена специално за нея. Пандишпанови блатове, крем от маскарпоне, сметана и ягоди, поръска от шам-фъстък, захарни червени макове.



    Мога да се наслаждавам с часове на зелените полета, обсипани с ярко червени макове. Почти невидимо полюлявани в надвисналата тишина, галени от нежния полъх на лек ветрец, те поднасят прекрасното усещане на пълен душевен релакс. Беше вълнуващо точно за тази торта да моделирам захарните макове и да ги "посадя"върху импровизираната домашна полянка докато чакат да заемат мястото си върху тортата.

 


И между маковете буквичката, с която започва името на дъщеря ми

КАЛИНА




Една любима снимка беше моето вдъхновение!



    Подаръкът бе най-доброто ми попадение! Бижуто, което бях намислила да купя не успях да намеря, въпреки, че обиколих доста ювелирни магазини. Почти примирено влязох за последна обиколка в Софийските хали без да знам, че там е най-подходящият за мен щанд. Когато търсиш - откриваш! Подредени под стъклото, бижутата на Shrieking Violetобразуваха миниатюрни разноцветни букети. Веднага избрах моя от истински прекрасни мини макове.



    Обичам да посрещам празниците вкъщи. Подреждам всичко така, както го виждам най-подходящо за случая. И, разбира се, влагам много мисли, време и енергия, които понякога ме довеждат до значителна умора. Калина реши, че точно заради това ще ни почерпи в заведение. Но не можах да устоя на предизвикателството и пак стоях почти цяла нощ да "бера"захарните макове. Но пък беше така увлекателно!



Тортата със захарни макове и бижуто с мини-макове бяха подарък за дъщеря ми. 

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, КАЛИНКА!


А снимката на едно усмихнато момиче в рокля на бели точки сред маковете някъде в полетата на Прованс бе подарък за приятеля ѝ, който празнува рожден ден само два дни по-късно.

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, РАДЕК!


 Вярно, той е фото-авторът, но пък ние проявявихме снимката, 
сложихме я в рамка и с обич му я подарихме!



    Снимах тортата преди да "набера"всички макове. Кой да се сети за още снимки и след като всичките двадесет и девет сладки цветя бяха подредени върху нея...




Тортата изядохме, а най-големите макове събрах в прекрасен букет.





        Ще се видим пак ...



Lipiec - Медена сладост - Юли

$
0
0
    Жарки - едно от имената, с които прадедите ни назовавали времето на припичащото слънце и големите жеги. В средата на това жарко време са и най-горещите дни, наричани от стари времена Горещници. Но тази година горещината ни пожали и лятото най-деликатно може да определим като хладно. Но надали това е някакво огромно изключение, след като по тези три дни гадаели какво ще е времето през предстоящите зимни месеци. Всеки горещник от 15 до 17 юли отговарял на един от първите три месеца на годината и в зависимост от това дали е горещ или хладен, предвещавали за всеки от тях меко и тихо време или пък носещо студ и вихрушки.

    Но зимата все още е далеч. Сега е лято, когато жътвата е в разгара си и затова месец юли е наричан по нашите земижътвар. Това е един от най-важните периоди през годината, когато хората подсигурявали основната си храна - хляба. Освен това юли е и най-сладкият месец, защото след празника на Свети Прокопи Пчелар започва ваденето на новия мед.


    Рано сутринта на 8-ми юли, преди изгрев слънце, жените изпичали хляб, отнасяли го до пчелните кошери, прекадявайки ги с тамян. Вадели от новия мед, освещавали го и като намазвали с него хляба, раздавали на съседи и близки.Така обричали пчелите да събират много мед. Част запазвали за лекарство през годината, тъй като точно медът от първото вадене вярвали, че е най-лековит.


    Предпочитан още от древността бил липовият мед. Ценен с лечебните си свойства при простудни, сърдечни и храносмилателни заболявания, той има свойството да действа тонизиращо за организма, засилвайки имунитета и успокоително за нервната система, намалявайки стреса, безсънието и дневното напрежение.



    Считан за един от най-луксозните видове, светложълт до кехлибарен на цвят, липовият мед има наситен, плътен вкус и невероятен аромат на свежа липа. За него пчелите събират нектар от цъфналите букетчета на сребролистната липа, наричана Царица на медоносните дървета. Само от един декар липова гора се събират около 100 кг. прекрасен мед. Представете си сред какъв благоуханен рай попада човек в сърцето на такава горичка! Ако си откъснем няколко шепи от тези жълто-зелени цветчета и ги изсушим, не само ще си осигурим прекрасен чай за зимата, но и малки ароматни торбички, които да пръснем в стаите или сред дрехите в гардероба.



    Периодът в края на пролетта и началото на лятото в старославянския келендар бил именуван точно на тях - липен.Когато цъфтли липите, упоителен аромат се носел навред. В старобългарския календар това е едно от имената на месец юни. На север липите цъфтят малко по-късно и затова, запазен и в съвременния език, на старополски така означавали месец юли - lipiec. Ценният дар на тези красиви дървета пази здравето ни, осигурявайки ни чрез трудолюбивите пчелици единствения хранителен продукт, който не подлежи на разваляне - златистият лековит и сладък мед.

    Определено предпочитам липовия мед. Заради невероятния вкус и сладкия аромат. Определено много харесвам и един забравен продукт, произвеждан от мед. Също заради превъзходния вкус и неподражаемия аромат. 

МЕДОВИНА!





    За медовината казват, че е най-старата алкохолна напитка. Известна е на повечето континенти още от древността. Археологически данни за напитки с мед са открити в Китай, датирани около 7000 г. пр. н. е. В Европа са намерени керамични съдове, съхранявали медени напитки вероятно около 2000 г. пр. н. е.  Това сладко питие е било широко разпространено сред народите, обитавали земите на Великобритания, Германия, Скандинавия, Балканите. За разлика от производството на вино, за което е било нужно специалното отглеждане на грозде, намирането на пчелен мед е било значително по-лесно и достъпно. В античната и средновековна литература има немалко описания за производството и консумацията на медовината. Най-старата рецепта за приготвяне на медовина е известна от римски източници в началото на новата ера.
  
    Когато в ученическите си години четях книги за Средновековието, за първи път научих за това питие. Единственото, което разбрах, бе, че е алкохолна напитка от мед. Не можех да си представя каква е всъщност и я оприличавах на плодовите ликьори. По-късно от исторически извори натрупах повечко информация за разпространението на медовина по българските земи в Средновековието. Но винаги съм считала, че отдавна е забравена и днес вече не се произвежда. Докато преди няколко години не видях бутилки с кехлибарена течност сред бурканите мед върху малка сергийка на софийския пазар "Димитър Петков". Беше интересно да опитаме питието, за което бях чела повече в романите и по-малко в историческите източници. Казах си, че си заслужава покупката на една бутилка. Определено се оказах права.

    Преди няколко дни, отправяйки се по пътя до познатата сергийка на пазара, попитах в няколко магазина имат ли медовина и категоричният отговор беше "Не!". В единия продавачката се престраши да ме попита какво е това и беше доста учудена от обяснението ми. Но все пак има места, където не е загубила популярност и едно от тях е Полша. Там тя се нарича  miód pitny - мед за пиене. Като популярна напитка се споменава през Средновековието, когато доброто вино не е било масово разпространено и затова е заменяно с по-достъпен алкохол - бира и медовина. С течение на времето, медената напитка отстъпва и  нейното място се заема от по-евтинотои по-лесно производство наводка.Но за разлика от нас, поляците не губят спомен за сладкото пиво и от няколко години полската медовина е регистрирана в Европейската комисия по храните като питие с традиционно специфичен полски характер.
 

     Медовината се получава от смесването на мед и вода с добавка на дрожди за ферментация. В зависимост от алкохолното съдържание силата ѝ варира от тази на бирата до силно вино. Сладка, полусладка или суха, тя може да бъде обикновена, газирана или пенлива. В зависимост от местните традиции и личните предпочитания към медовината се добавят плодове, билки и подправки. Според количеството вода, с което се смесва медът, медовината традиционно се дели на  półtorak, dwójniak, trójniakиczwórniak.Колкото повече е съдържанието на мед, толкова по-дълго отлежава напитката. Понякога са нужни осем-десет години преди да стане готова за консумация. За разнообразяване вкуса на медовината са използват съчетания от различни видове мед и задължително подправки - хмел, канела, карамфил, джинджифил, черен пипер, хвойна,ванилия, листа от роза, листа от мента, лимоновиипортокалови кори. Добавянето на плодови сокове придава различна нотка на вкуса на медовината и увеличава броя на имената ѝ според съответния плод. Интересно ми е какъв е ароматът и вкусът на "малиняка" - медовината със сок от малини. Надявам се като отида в Полша да опитам. Все пак на софийския пазар за мой късмет открих напитка, за която се счита, че принадлежи към по-високите класове медовина.

         
    Според описанието на производителя"МЕДОВИНА ДОМИНИКАНСКИ"е двойняк и за получаването на един литър са необходими 610 гр. чист мед. Добавени са сокове от плодове, които осигуряват специфичен вкус и аромат. Отлежава три години в дъбова бъчва.

    Медовината може да се поднесе охладена или като греяно вино с подправки. Най-много ми допада с лед и лимоново резенче.

КОКТЕЙЛ С МЕДОВИНА



          80 мл медовина
          60 мл минерална вода
          10 мл лимонов сок

          резенче лимон
          стръкче мента

    Смесваме и разбъркваме медовината, водата и лимоновият сок. Ако съставките са със стайна температура, трябва да охладим коктейла около 20 мин. в хладилника. Украсяваме с резенче лимон и стръкче мента. Поднасяме. 


    Медено-плодовият вкус на медовината е и прекрасна алкохолна добавка към комбинация от различни плодове.

ПЛОДОВА САЛАТА С МЕДОВИНА





          1 малък пъпеш
          4 дребни кайсии
          1 праскова
          10 къпини
          2 ментови стръкчета
          100 мл медовина


    Разрязваме пъпеша на две части. Почистваме от семките, изрязваме месеста част от кората така, че да получим купички от кората. Пъпеша нарязваме на малки парченца и връщаме в купичките. Разполовяваме кайсиите, нарязваме прасковата на полумесци и ги прибавяме. Заливаме плодовете с медовината и прибавяме къпините. Охлаждаме. Преди поднасяне украсяваме с ментово стръкче.




    През вековете описват медовината като "подарена направо от небето". Казват, че е "напитка за крале и рицари", че "във виното е истината, а в медовината е здравето", че е "изворът на младостта и енергията", че "вкусът ѝ е поезия" ... Определят я като "еликсирът на любовта". И дори, че точно тя е дала името на най-опияняващия месец - медения. Аз просто харесвам вкуса на медовината - плътен, ароматен, топъл, мек и сладък.







   Ще се видим пак ...





Сладкият вкус на лимона - Лимонова тарта / Lemon tart

$
0
0
    Годината започва според правилата - със сняг, студ и лед. Ако пренебрегнем притесненията от задължителната и нелека "походка тип пингвин"при "тежки зимни условия", разходката по софийските улици се оказва много приятна. Снежната покривка е скрила неравната улична настилка и не особено привлекателните терени на калните тревните площи. Градският шум е някак далечен и ненатрапчив. Завити в палта и шалове, вървим под дървета, които най-сетне са облекли белите си одежди. Сега сме близки с тях и не чувствам неприязън от доскорошната им кафява голота. Разбира се, така ще е само няколко дни и после отново ще стане познато сиво и мокро.
    Всъщност зимата едва е започнала. Студено е. Стъмва се рано и вечер бързаме да се приберем. Повече от семплата градска украса все още поддържа леко празнично усещане, а тук-там примигващи лампички по прозорците ни напомнят, че у дома е топло и светло.
    Януари е месецът, към който имам смесени чувства. От една страна точно сега се чувствам най-уютно. Студени вечери, преобразени от топлината на огъня и от меката светлина на свещи и нощни лампи. Зимни вечери, изпълнени от вкусните аромати, носещи се от тенджерите на печката и от оживените разговори около масата, често нагъсто оградена с повече столове отколкото може принципно да побере. Дълги вечери, подвластни на очарованието на коледната украса, завити в меки одеяла, придружени от чаши с тъмночервено вино и добре подбрана колекция от музика и филми. От друга страна усещам как ме обхващат тръпките на лека нервност. Дори и позабавило ход, колелото на ежедневието започва да набира скорост. С всеки изминал ден силата му се увеличава и главата ми вече е пълна със списък от престоящи задачи. Повечето от тях не съм си ги измислила, налагат се от съществуването ни в социалната система. Но имам и други. Задачите, които съм си начертала сама и които ме карат да се взирам напред и да се чувствам жива, полезна и удовлетворена.  Но пък точно те пораждат част от нервните тръпки. Обикновено са свързани с откраднато време от малките нощни часове, трудно преразпределяне на семейния бюджет, "невъзможни мисии"за комбиниране на задължителните отговорности и предпочитаните занимания. Да, годината започва според правилата.

    В една такава вечер преди две години започнах списването на този блог. Много идеи ми хрумваха, които исках да реализирам и да публикувам, но, както обикновено се случва, в разпределянето на времето и задълженията ми аз не съм единственият главен участник. Обаче желанието ми да продължа с това натоварващо удоволствие продължава да си съществува. И след половин година трупане на снимки и започнати,  но недовършени оповестявания на творенията ми, реших да надникна в архивите. Прибирайки се в петъчната вечер, премислях с какво да започна новия старт. Минавах през пазара с идеята да купя някакъв пресен зеленчук, когато на върха на една купчина лимони видях този прекрасен експонат


    Не си спомням да съм виждала да се продава лимон заедно с листата, а и сега беше само един. След кратки преговори с продавача и уведомлението, че ще го използвам единствено като декоративен елемент, рекламният материал премина в моята торбичка. А останалите лимони ми послужиха в приготвянето на една деликатна и вкусна лимонова тарта.


   

    Рецептата е от "Златна колекция Класически десерти". Отдавна исках да направя този сладкиш. Не се и съмнявах, че ще бъде "златен"и "класически". Всяко предложение, което съм опитала, с право е намерило място в този сборник. 



Лимонова тарта




    Продукти за тестото:

          1 1/4 чаени чаши брашно (180 гр.)
          1/2 чаена чаша пудра захар (75 гр.)
          100 гр. масло
          1 голям жълтък
          2-3 чаени лъжици ледена вода

    Продукти за пълнежа:

          6 големи яйца
          1 1/3 чаени чаши фина захар (250 гр.)
          3/4 чаена чаша лимонов сок (200 мл.)
          ситно настърганата кора на 3 лимона
          3/4 чаша пълномаслена течна сметана (200 мл.)

    Смесваме пресятото брашно с пудрата захар и нарязаното на кубчета масло. Разбъркваме докато стане на трохи. Добавяме жълтъка и две супени лъжици ледена вода, разбъркваме и при необходимост добавяме още вода докато се образува тесто. Размесваме докато стане напълно гладко. Поставяме го в найлонов плик и го прибираме в хладилника за минимум половин час. Намазваме с масло формичка за тарта с подвижно дъно (диаметър около 25 см.). Разточваме бързо тестото върху набрашнена повърхност до 5 мм дебелина и с помощта на точилката го пренасяме във формичката. Оформяме ръба на тартата и отстраняваме излишното количество. Покрита, я охлаждаме в хладилника за около 30 мин. На дъното на тартата върху пергаментова хартия насипваме бобови зърна. Печем в загрята до 180 градуса фурна 10 - 15 мин. до леко кафява коричка. Махаме временния пълнеж и оставяме да изстине.
    Докато се пече тестото, приготвяме пълнежа. В купа смесваме яйцата и захарта. Разбиваме кратко, без сместа да се разпенва. Добавяме лимоновия сок, настърганата кора и сметаната. Разбъркваме леко. Изсипваме пълнежа върху изстиналата кора и слагаме в намалената до 150 градуса фурна. Печем около 40 минути, докато пълнежът се стегне, но е по-мек в средата. Оставяме тартата да изстине напълно и тогава я изваждаме от формичката.


    Опитах едно парче, после още едно ... Чудя се как съм могла да пропусна досега толкова ароматен и лек сладкиш! Оказа се, че купуването на един обикновен кисел лимон неочаквано се превърна в сладко преживяване. Всъщност звучи някак познато ...

   


    Ще се видим пак ...
   



Тази любов / This love

$
0
0

ТАЗИ ЛЮБОВ
Жак Превер

                                                                                   Тази любов,
                                                                                   толкова нежна,
                                                                                   толкова яростна,
                                                                                   толкова крехка,
                                                                                   и тъжна.
                                                                                   Тази любов,
                                                                                   красива като деня
                                                                                   и грозна като лошото време,
                                                                                   тази любов, толкова истинска,
                                                                                   толкова хубава,
                                                                                   толкова пълна със щастие,
                                                                                   с радост
                                                                                   и с присмех,
                                                                                   трептяща от страх като малко дете посред  мрака,
                                                                                   и толкова сигурна в себе си
                                                                                   като човек, крачещ спокойно в нощта,
                                                                                   тази любов, навяваща страх у другите хора,
                                                                                   които бледнеят
                                                                                   и почват да шепнат пред нея.
                                                                                   Тази любов,
                                                                                   гонена дълго от нас,
                                                                                   и от нас наранявана, мачкана, бита,
                                                                                   забравяна, пъдена.
                                                                                  Тази любов,
                                                                                  толкова жива все пак
                                                                                  и цяла обляна от слънце,
                                                                                  тя е твойта любов,
                                                                                  тя е мойта любов,
                                                                                  Онова, което за нас бе винаги ново
                                                                                  и което не се промени.
                                                                                  Тя е истинска като растение,
                                                                                  тръпна е тя като птица
                                                                                  и като лято - гореща и жива.
                                                                                  Ние двамата бихме могли
                                                                                  да си тръгваме и пак да се връщаме,
                                                                                  бихме могли да забравяме,
                                                                                  да заспиваме,
                                                                                  да се будим отново, да стареем, да страдаме,
                                                                                  да заспиваме пак,
                                                                                  да мечтаем за смърт,
                                                                                  и пробудени пак, да се смеем,
                                                                                  за миг подмладени.
                                                                                  Но тази любов ще остане при нас,
                                                                                  упорита
                                                                                  и жива като желание,
                                                                                  като памет жестока,
                                                                                  като жалба нелепа,
                                                                                  нежна като далечния спомен,
                                                                                  студена като късче от мрамор,
                                                                                  красива като деня
                                                                                  и крехка като малко дете.
                                                                                  Тя ни гледа усмихната,
                                                                                  тя ни шепне без думи
                                                                                  и аз, цял изтръпнал, я слушам
                                                                                  и викам,
                                                                                  и викам за теб,
                                                                                  и викам за мен,
                                                                                  и я моля
                                                                                  за теб, и за мен, и за всички, които са влюбени,
                                                                                  които са любили някога,
                                                                                  викам към нея
                                                                                  за теб, и за мен, и за всички останали,
                                                                                  макар непознати:
                                                                                  Остани,
                                                                                  недей си отива!
                                                                                  Ние, които сме нявга обичали
                                                                                  бяхме забравили вече за теб.
                                                                                  Но ти недей ни забравя.
                                                                                  Нямаме друго на тая земя освен теб.
                                                                                  Недей ни оставя да станем студени,
                                                                                  и все по-далечни, все по-далечни.
                                                                                  Дай ни знак, че си жива,
                                                                                  безразлично отгде,
                                                                                  безразлично кога,
                                                                                  дори късно да бъде.
                                                                                  Излез
                                                                                  из леса на нашите спомени,
                                                                                  подай ни внезапно ръка
                                                                                  и спаси ни.

Превод Веселин Ханчев



ЛЮБОВ ОТВЪД СМЪРТТА
Франсиско де Кеведо

                                                                        Когато мрак очите ми затвори,
                                                                        за да ме отведе при светлината,
                                                                        душата ми - блажена и крилата -
                                                                        предвечните прегради ще събори.

                                                                        Но оттатък земните простори
                                                                        мечтата ми от огън ще се мята
                                                                        сред ледените безни на реката
                                                                        и с безпощадния закон ще спори.

                                                                       Сърцето ми, от Купидон пленено,
                                                                       кръвта, в която още страст прелива,
                                                                       и разумът, познал безброй пътеки -

                                                                      ще надживеят тялото сломено.
                                                                      Ще станат пепел, ала пепел жива.
                                                                      Ще бъдат прах, но влюбен прах навеки.

Превод Петър Велчев


Ромео и Жулиета, худ. Франк Бърнард Дикси, 1884 г.








РОЖДЕН ДЕН
Кристина Росети

                                                                           Сърцето ми е птица пееща
                                                                           с гнездо над кипнала вълна;
                                                                           сърцето ми е тежка ябълка,
                                                                           потънала във светлина;
                                                                           дъга в морето е сърцето ми,
                                                                           дъга над сините води;
                                                                           дочака любовта сърцето ми
                                                                           и радост тя му отреди.

                                                                          Вдигнете ме на трон и морава
                                                                          завеса да се спусне там,
                                                                          и нека сто очи паунови
                                                                          да блеснат като в древен храм;
                                                                          по трона изсечете гълъби,
                                                                          ковете сребърни цветя
                                                                          и златни гроздове; живота ми
                                                                         се ражда днес от любовта.

Превод Нино Николов



Ухажване, худ. Павел Сведомски, кр. XIX в.






СРЕЩА И РАЗЛЪКА
Йохан Волфганг Гьоте

                                                                     Сърцето бие - бързо върху коня!
                                                                     Едва помислил, вече аз летя.
                                                                     Люлее всичко вечер благосклонна
                                                                     и спуща се от хребета нощта.
                                                                     Дъбът пред мене, здрачен плащ облякъл,
                                                                     като самотен великан стърчи.
                                                                     Надзърта иззад гъсти храсти мрака
                                                                     със сто възчерни вперени очи.

                                                                     Над тъмен хълм от облаци луната,
                                                                     забулена в мъгли, от скръб тежи.
                                                                     И вихрите разперват си крилата,
                                                                     свистят страхотно в моите уши.
                                                                     Нощта безброй чудовища създава,
                                                                     но смел ги срещам с весело лице.
                                                                     В мойте вени колко огън пламва!
                                                                     И колко жар в моето сърце!

                                                                     Аз виждам те! И щастие приветно
                                                                     над мене твоите очи струят.
                                                                     За тебе само бие ми сърцето,
                                                                     за тебе само диша мойта гръд.
                                                                     От пролетна заруменяла свежест
                                                                     любимият ти образ озарен
                                                                     ми се усмихва - богове! - със нежтост
                                                                     мечтана, незаслужена от мен.

                                                                     Но вече при разсъмването младо
                                                                     раздялата в сърцето ми горчи.
                                                                     А в твоите целувки колко сладост,
                                                                     и колко горест в моите очи!
                                                                     Аз тръгвам. Ти в земята поглед свличаш
                                                                     и вдигаш го, и влага свети там.
                                                                     Какво блаженство е да си обичан,
                                                                     какво блаженство да обичаш сам!

Превод Блага Димитрова


Тристан и Изолда, худ. Едмънд Блеър Лейтън, 1902 г.






КРАДЕЦЪТ НА МЕД
Теокрит

                                                       Ерос, немирника палав, пчели го ужилиха страшно.
                                                       Всичките пръсти по края му жилнаха, както за пита
                                                       медена беше посегнал. От болка ръцете си духна,
                                                       с крак о земята удари, подскочи и на Афродита
                                                       болката Ерос показа, разсърден задето пчелите -
                                                       нищо и никакви твари - му сторили рани ужасни.
                                                       Майка му с присмех: "Нима не приличаш и ти на пчелите?
                                                       Гледай какъв дребосък си, а рани дълбоки отваряш!"

Превод Георги Батаклиев


Пролетно време, худ. Пиер Огюст Кот, 1873 г.







И ЕДНА УСМИВКА ...
Пол Елюар

                                                                    Нощта не трае никога без край,
                                                                    а има - щом като го казвам
                                                                    и щом като го потвърждавам -
                                                                    в завършека на всяка скръб един прозорец,
                                                                    един отворен, осветен прозорец
                                                                    и винаги по някоя мечта те чака будна,
                                                                   желание и глад, които да задоволиш,
                                                                   изпълнено със чисти пориви сърце,
                                                                   протегната ръка, отворена ръка,
                                                                   загрижени очи,
                                                                   един живот живота ти да сподели.

Превод Пенчо Симов


                                                     Обещание за пролет, худ. Лоурънс Алма-Тадема, 1890 г.
                                                     Художникът със съпругата си Изабела Брант, худ. Петер Паул Рубенс, 1609 г.
                                                    Бялата кокарда, худ.Уилям Евърт Локхарт, 1899 г.
                                                    Сватбата на кралица Виктория и принц Албърт, худ. Джордж Хейтър, 1840 г.




* * *
Емили Дикенсън

                                                                          Изучихме любовта до кора,
                                                                          съчинение по съчинение,
                                                                          мощния том от първата му глава -
                                                                          не получихме прозрение.

                                                                          Видяхме, че пак незнание
                                                                          във очите ни се чете,
                                                                          по-божествено от детското непроницание.
                                                                          И тогава - за другия всеки дете -

                                                                          се опитахме да обясним,
                                                                          каквото не разбирахме двама.
                                                                          Уви, мъдростта е голяма,
                                                                          но смисълът е непостижим!

Превод Владимир Свинтила





                                                                                текст Жак Превер
                                                                                изпълнява Серж Режани

    Ще се видим пак ... 







Крехки дантели / Delicate lace

$
0
0
    Много се проточи зимата тази година! Заигравките на Баба Марта с топли и студени вълни разбирам, това са си типични прояви и сме им свикнали. Но април .... Малко попрекали момчето! Явно се налага да изцедим последните капчици търпение и да устоим на капризите му. Какво пък, всеки с особеностите на възрастта си - един, защото е баба, друг, защото е тийнейджър ... Останалите ще се опитаме да бъдем мъдри и да заложим на вярата, че все пак и на нашата улица ще изгрее слънце ... И синоптиците така обещаха!

    Хубавото в цялата тази напрегната (не само заради времето!) обстановка е, че предстои прекрасен празник - Великден! Цели четири дни, в които имаме чудесна възможност да се опитаме да успокоим страстите и да се отдадем на позитивни усещания! Някои ще стегнат куфарите и ще потърсят спокойствие на близки и далечни дестинации. Други ще се отправят към вилите и родните места, за да разтворят прозорците на самотните къщи и да почистят запустелите дворове. Трети ще обиколят моловете в опознаване на тенденциите за пролетния моден сезон. Значителна група в най-широк възрастов диапазон ще изпълни градинките и парковете. А пък традиционалистите ще подреждат пролетни салати, ще пекат агнешки специалитети, ще месят ароматни козунаци и ще боядисат една - две кори пъстроцветни яйца. Четири дни, в които ни очаква празнична еуфория и обещано слънчево време!
    
    Всъщност ние вече празнуваме. Подготовката отдавна е започнала, а нали и тя е част от празника. Още миналата седмица агнешкото е поръчано, яйцата са купени, правих тренировка с козунаци по рецептата на Роси (за пореден път, защото са фантастични!), имам и купа с великденски сладки. Но седмици преди това се занимавах с великденската украса. Седях си нощ след нощ в мъничкото ми ателие и дупчих яйчени черупки, очертавах бели контури, подбирах цветни мотиви и нанизвах панделки.


    От няколко години белите дантелени черупки са предвеликденската ми страст. Процесътна изработването им никак не е лесен и отнема много време. Но уморителното нощно будуване е възнаградено всяка сутрин, когато първия ми поглед се пълни с красивия резултат.


    Когато започнах да правя ажурни яйца, смелостта ми стигна само да пробия дупчици и да изрисувам около тях и върху самата черупка бели контурни очертания. С времето увереността ми растеше и дантелата вече става все по-богата.


Изяществото на крехките дантелени черупки прекрасно се съчета
с омайващия аромат на нежните бели фрезии.




Бяла порцеланова купа с няколко дантелени черупки.
Наситен аромат на свежи цветя и цъфнали върбови клонки.
Композиция, напълно достатъчна за елегантна украса на дома ни по великденските празници.




    Още миналата година имах идея да съчетая ажурните черупки с декупаж, но успях да я осъществя чак сега. Трябва да призная, че съм изключително доволна, дори възторжено доволна!



Всеки цветен мотив намери място,
абсолютно подходящо точно за него върху бялата черупка.






Цветните букети с изразен ретро-рисунък красиво подчертаха деликатните ажурни акценти.



Крехките дантелени черупки, обгърнати от разцъфналите бели фрезии,
изпълваха пространството с несравнимо винтидж обаяние.



Прекрасен великденски букет, който ни зареди с празнично настроение
и събра въодушевените похвали на всичките ми близки!

 


  
Обогатих колекцията си на дантелени черупки с новите, съчетаващи ажурна резба с декупаж. 
А серията декупирани яйца ще ви покажа следващия път.




    Надявам се моите произведения да са ви харесали. Ако ви е любопитно как изглеждат в действителност, може да ги откриете в галерия "Афион"на ул. Шипка № 24 в София. Сигурна съм, красивите предмети там ще грабнат погледа ви. Аз съм си набелязала едно от белите зайчета на витрината!



    Ще се видим пак ...




Копенхаген - урок по ботаника

$
0
0
    Копенхаген е привлекателен град. Неповторимата му атмосфера ни завладя още при пристигането, още с влизането в къщата, строена в края на XVIII в. и запазила почти изцяло автентичния си вид. Няколкото дни, прекарани в обикаляне, снимане, поглъщане на информация и гледки, срещи с непознати хора и привички, оставиха у нас изпълващото усещане за прекрасно прекарване. Много неща ме очароваха, други, меко казано, ме учудиха. Като например това, че в голяма част от старите жилища няма бани! Повечето от къщите са изградени преди 150 - 200 години, когато водопровод и канализация са липсвали и естествено такива помещения не са били нужни. Затова сега са поставени душ-кабини в спалните или дори в кухните. Оказа се, че дъщеря ми е късметлийка да живее в апартамент, където е направена истинска малка баня с плочки. Но, както се казва, всеки с особеностите си!
    Не бих степенувала какво най-много ме привлече в Копенхаген. Но изключително ме впечатли факта, че това наистина е един зелен град. Не допусках, че такова определение може така добре да подхожда на средновековен град с тесни улички и малки площади, притиснати от плътно прилепнали една до друга многовековни постройки. Като в типичните старинни градове, и тук пространствата между сградите приличат на проходи, затворени между вратите на къщите и витрините на магазините. Дървета в края на тротоарите рядко се срещат. Влачещи розови храсти тук-там правят опит да компенсират липсата им.  Но това е град, в който накъдето и да тръгнеш, неминуемо ще попаднеш сред зеления остров на парк или градина. А едно наистина уникално място е Ботаническата градина на Копенхаген.

    Когато влязохме в Ботаническата градина и минахме покрай малката стара постройка от червени тухли, преустроена в магазин, предлагащ семпъл избор от отглежданите тук растения, нямах никаква представа за невероятното изживяване, което ни очакваше.

 

Това място беше приказно!




    Отражението на дървета в огледалната повърхност на езерото, спокойно плуващите сред листа на водни лилии патици, ясното светло синьо небе бяха жива картина, сътворена от художник-импресионист. Хармонията на цветовете, слънчевите проблясъци, всеобхватната тишина създаваха чувство за нежност и подтикваха към съзерцателност, вълнуваха погледа, спиращ върху отделни детайли, а цялото сякаш се оформяше някъде дълбоко в душата.


     Някак трудно ни беше да приемем, че се намираме в центъра на милионен град. Шумоленето от разхождащото се патешко семейство и стрелкащата се на подскоци катерица ни извади от мимолетното потъване в приказната гледка.


    Бавно продължихме разходката си. В делничния ден имаше малко хора и повечето ни срещи бяха с древни гръцки и римски богове. Част от огромната колекция на Карлсберг, тези копия на прекрасни антични скулптори са дарени на градината в началото на ХХ в.


    Основана преди повече от 400 г. Ботаническата градина в Копенхаген е една от най-старите в Европа. Историята ѝ започва през 1600 г., когато сред преподавателите от Университета възниква идеята да се съхрани знанието за датските лечебни растения, съсредоточено до скоро в градините и килиите на манастирите. След реформаторското движение през XVI в. за официална религия в Дания било обявено лютеранството, земите на старите манастири били отнети и дейността им бързо западнала. Крал Кристиян IV дарил малко парче земя в непосредствена близост до Университета, на което естествоизпитателите засаждали и изучавали растения от целия Скандинавски полуостров. Активното научно развитие и растящата нужда от разширение довели до преместване два пъти на Градината на други места в града, където били построени няколко малки оранжерии, специализирана библиотека, музей, административни и жилищни сгради за персонала, а парковите пространства били отворени за разходка на гражданите още в средата на XVIII в. Сегашното местоположение на Ботаническата градина е установено през 1870 г. в тогавашните покрайнини на Копенхаген.

   

    Старите укрепителни валове изградили ландшафта на градината, а отбранителният ров послужил за оформянето на красивото сладководно езеро. Тук се преместват всички растения, отглеждани в старите градини, колекциите се обогатяват, материалите в ботаническата библиотека се увеличават, разширява се съдържанието на генната банка за растения от дивата природа. Сегашният облик на простиращата се на десет хектара площ Ботаническа градина се дължи на старателното поддържане на градините и сградите през годините, както и на цялостното ѝ реновиране през последните три години, осъществено благодарение мащабното финансиране от дарителската фондация на най-голямата датска логистична и корабопритежателна  фирма Маерск. Въпреки безплатния вход и ежедневния свободен достъп, Ботаническата градина като част от Университета на Копенхаген е място, функциониращо като поле за научни изследвания и практически занятия със студентите. 


     За разлика от всички други паркове в града, където на тревните пространства всички могат неограничено да се разхождат,  почиват, играят или дори да си организират пикник с барбекю, тук има места със специализирано предназначение. С цел опазването на растенията и осигуряване на най-добри условия за развитие, са оформени красиви и романтични места за отдих, а поляните, на които е разрешен свободен достъп, са обозначени с табелки, на които домакините са изписали, че любезно ви канят да се възползвате от мекия тревен килим и биха се радвали, ако седнете на това място. И тези правила се спазват с пълно разбиране от посетителите съвсем точно.
 


    Сбирката на Копенхагенската ботаническа градина включва над 13 000 растения. На открито са оформени прекрасни кътчета от всички растения, диворастящи сред природа на Дания, градински едногодишни и многогодишни видове, алпинеуми от планинските части на Централна и Южна Европа, иглолистни и широколистни дървета от различни краища на света. Освен изследователите в чисто научен план, всеки запален градинар може да открие тук любимо за него растение. Моят урок по ботаника премина основно в запознаване с различни видове прекрасно разцъфнали пеонии.
    Всъщност това е така добре познатият ни божур. Макар и да не видях типичния за българските дворове красив кичест божур, познах цветето. Новото за мен беше латинското му име, голямото разнообразие и фактът, че освен обикновения божур има и дървовиден.

   
    Когато се появят божурите на цветния пазар, не пропускам да отнеса в къщи букет от грейналите ярки цветове. Но, признавам, никога не съм се интересувала от отглеждането му. Този път се отдадох на "продължаващото образование"и като се прибрах в България се захванах на кратко учение. Оказа се, че това цвете има своя легенда. Пеон бил лекар в Древна Гърция. Когато един ден богът на подземното царство Аид бил ранен от Херакъл, Пеон използвал прах от корените на чудотворно растение и излекувал раните му.  Боговете възнаградили лечителя, като го превърнали в красиво лековито цвете, носещо името му. В превод "пеония"означава "необикновен".  


 


  
 Дървовидният божур произхожда от Китай, където преди хилядолетия можел да се отглежда само в императорските градини. През XVII в. бил пренесен в Европа, след като холандският посланик разказал за красиво цвете, приличащо на роза, но без бодли.
   В китайската медицина се използва цялото растение и се прилага при много болести. В нашата народната медицина се използва за лечение на стомашни проблеми, кашлица, треска, ревматизъм, безсъние, главоболие и като средство за повишение на работоспособността на човека. 








    Лечебните свойства на божура били известни още в древни времена, но според вярванията, той има и магическо влияние. Домът, в който се отглежда, е защитен от зли духове. Божурът е символ на просперитет и богатство.  А подареният божур носи послание за обич и уважение.




В Ботаническата градина най-любопитен и непознат за мен беше този вид,
 

 
а най-красивата пеония - великолепно разцъфналата бледа бяло-розова Paeonia rockii.



    Дори кратък престой в този зелен оазис в сърцето на оживения град дарява сетивата с покой и неповторимото усещане за хармония на духа. Тук човек може напълно да осмисли думите на мислителя Рабиндранат Тагор, че "Глупавият бърза, умният чака, а мъдрият влиза през вратата на градината"!

 


    Разходката в Ботаническата градина беше прекрасна, но успяхме да видим съвсем малка част. Нямаше как да не дойдем пак. И се върнахме в последния ден. Беше невъзможно да не разгледаме изключително красивата оранжерия, носеща името Къща на палмите.



    Благодарение на огромното дарение на бирения магнат Карлсберг през 1874 г. била открита великолепната постройка на централната оранжерия, изградена от стъкло и стомана по образец на Кристалния палат в Лондонската ботаническа градина. Преди да влезем разгледахме растенията около сградата, заемаща площ от 3 000 кв. м.


    Започна вторият час на урока ни по ботаника. Видяхме билката Златен корен (Rhodiola rosea), чийто качества са алтернатива на жен-шена. Използва се при настинки и инфекции, за ободряване на организма, счита се за афродизиак.


Между билките цъфтяха лилиуми и лалета.


 
    Денят бе доста студен и топлината, която ни посрещна в първата зала, беше като неочакван подарък. Тук бяха растенията, нуждаещи се от значителни температури и висока влажност. Беше трудно да се снима. Светлината слабо се процеждаше през мократа мъгла, обвиваше  растенията като бледа пелена и придаваше тайнствена загадъчност на стъкления купол. В малко кръгло басейнче открихме значително количество Водна леща (Wolffia globosa). Това са най-малките цъфтящи растения на Земята, размерът им не достига дори един милиметър. Те нямат корени и листа, свободно плуват в чисти водоеми. Хранителната им стойност е като на соята и в Азия и Южна Америка са предпочитана питателна храна. Тези мънички зелени точици определено предизвикват любопитство и човек дори носа си може да натопи, за да се запознае с този не толкова известен зеленчук.



    Следващата зала се оказа прекрасна градина! Буйна зеленина и прекрасно нацъфтяли храсти предизвикаха искреното ни възхищение. Преливащи над бордюрите покрай тесните плочници, растенията сякаш протягаха клонки, за да погалят посетителите.


    На плътния зелен фон се открояваха като ярки цветни петна големи бугенвилии. Тези екзотични храсти са сред любимите ми. Родината им е Бразилия и затова за отглеждането им са нужни много светлина и топлина. Интересното за бугенвилията е, че красивите ѝ цветове всъщност са листа, в чийто център се намира малкото истинско цветче.


    На входа на централната се извисяваха дръвчета, натежали от плодове - мандарини и помпелмуси. Не се наложи да ги опитваме - има ги и на нашия пазар. Пък и бяха на височко, така че се задоволихме да ги погледаме как изглеждат на дървото и продължихме. 


    Попаднахме в истинска джунгла - палмови дървета, прекършени стъбла, водни пространства с плуващи изсъхнали листа. Промушвайки се между огромните листа, имахме усещането, че вървим в тропическа гора.



    Старинната централна част на оранжерията, оформена във викториански стил, е класически пример за зимна градина. Основната алея следва овала на залата. Оформят я високи чугунени колони, подчертаващи ефирността на стъклената зала.


     Под високия 16 м. купол обикаля платформа, до която се изкачват елегантни вити стълби с ажурни парапети. Поставени тук преди 150 г., боядисани някога в бяло, периодично ремонтирани и частично подновявани, металните конструкции носят видимите отражения от високата влажност.  Следите от годините, оставящи ръждиви петна по полускритите в обилна зеленина тънки колони и спираловидни стълби,  засилват романтичната атмосфера на залата. Разположените на няколко места пейки гостоприемно предлагат възможност на посетителите да прекарат приятни минути сред екзотичните растения.



  









  В следващата зала удобно се бяха настанили познати цветя -  летен люляк, гардения, кралско мушкато,





еленови рога, зановец ... и непознати, като това червено-оранжеро прекрасно цвете, за което пишеше, че се казва Greyia и идва от Южна Африка.


















    В края на помещението зърнах красиво дръвче. Това бе важно откритие - на хиляди километри от нашия апартамент, открих точното растение - Podocarpus. Справката в енциклопедията на цветята разкри, че това е японско иглолистно дръвче, което е най-известно като "будиски бор". Вечнозелено и добре чувстващо се в саксия. Не понася отопление, склонно е да търпи течение, не се полива често, само без светлина не може да остане. Почти не мога да се сетя за нещо по-подходящо за коридор! Дори се оказа, че го предлагат и на нашия пазар. Реших, че с будиския бор ще обединя теорията от урока по ботаника с практическите опити в отглеждането на нови растения. Засега, обаче, налице е само твърдото решение.


 
  








Разбира се, има и такива растения, които не ми минава и през ум да сложа вкъщи, макар и да изглеждат подходящи за летните месеци - хищните насекомоядни лакомници.

  

    Но за всеки има място под слънцето и за всяко място има подходящ обитател.






























    За разлика от наситените с обилна растителност зали, терасата на оранжерията е съвсем изчистена. Подредените по парапета празни каменни саксии прекрасно контрастират на красивите гледки в откритото пространство на Ботаническата градина.




    Оставаше ни време само за още едно място - старата обсерватория, построена в средата на XIX в. като приемник на университетската обсерватория в Кръглата кула.



    Пред малката сграда е паметникът на Тихо Брахе, един от най-големите датски астрономи. Живял и работил в края на XVI в., Брахе прави най-точните наблюдения за местоположението на звездите и планетите с невъоръжено око, единствено на базата на измервания и изчисления. Макар и неприел напълно хелиоцентричната теория на Коперник, неговите изследвания за орбитите на планетите в Слънчевата система дават възможност на ученика му Йохан Кеплер да открие законите за движението им. С точност до една секунда определя продължителността на календарната година. Открива свръхнова звезда в съзвездието Касиопея, донесло му огромно признание в научния свят.



    Тихо Брахе е интересна личност. Роден в аристократично семейство, той отказва да постъпи на благородническа длъжност към двореца и едва 14-годишен открива призванието на живота си - астрономията. Изцяло отдаден на откривателския си ентусиазъм, традиционно за времето вярващ в астрологията, честолюбив, след спор по математически въпроси, на 20 години влиза в дуел със свой състудент, в резултат на който загубва носа си и цял живот носи метална протеза. Въпреки буйния си нрав, Брахе се съобразява с протоколните условности на обществото, в което живее и за смъртта му се носи слух, че е причинена от бъбречна инфекция в резултат на неприемливостта да напусне кралска вечеря.


    Стигнал до най-високата точка в Ботаническата градина, човек присяда на близката пейка. Може би ще поговори тихо с учения. А може би просто ще погледне към пътя, по който върви ...

Ще вдигне поглед и между клоните на дърветата ще се опита да открие пролука, 
за да види чистото небе ...


... ще се радва, че често пътят го води нагоре ....


... но ще осъзнае, че има моменти, когато го спуска надолу.



Ще направи равносметка, че понякога пътят е труден и неравен ...



а друг път е лек и удобен.


Би искал пътят му да е ясен и в правилната посока ...


... но знае, че всъщност често има завои и дори неочаквани отклонения.


Щастлив е, когато пътят му е обсипан с цветя!


Но където и да го отведе пътят му, той винаги търси своето място ...


... и ще намери бряг, който да нарече свой.


И е сигурен, че дори и когато нещо огромно и тежко го притисне,
винаги има надежда да се изправи и да се устреми отново напред.






Ботаническата градина  - едно привлекателно кътче от привлекателния Копенхаген, 
където със сигурност бих се върнала за следващ урок по ботаника!




    Ще се видим пак ...

Парченце кекс и чаша чай

$
0
0
    Преди една година моят блог намери своето местенце във виртуалното пространство. Интересна беше тази година - опознавах нова територия! Това откривателство беше свързано с вълнения, съмнения, чуденки, задоволство, недоспали нощи, планове, внезапни хрумвания, нереализирани решения, нови идеи ... Една наистина емоционална година!

Днес имам удоволствието да посрещна всеки гост с

 ПАРЧЕНЦЕ КЕКС И ЧАША ЧАЙ!



    Когато преди много-много време започнах да усвоявам сладкарските умения, кексът на майка ми беше първият самостоятелно направен сладкиш. Сладък, мек, сочен, поръсен просто с пудра захар! Записан на първата страница в ревниво пазения мой готварски тефтер, точно този кекс води редичката от всякакви рецепти. Приготвян стотици пъти в класическия си вид или претърпял различни интерпретации, но винаги получавал радушен прием.


          1 чаена чаша захар
          1/2 чаена чаша олио
          4 яйца
          1 чаена чаша кисело мляко
          1 бакпулвер
          1 1/2 чаени чаши брашно
          1 супена лъжица какао
          аромати по избор

    В стъклена купа разбъркваме захарта и олиото. Прибавяме едно по едно яйцата. Изсипваме чашата кисело мляко. Пресяваме половината от брашното и заедно с бакпулвера го прибавяме към сместа. Отделяме част от нея в чаена чаша и прибавяме какаото. Останалото в купата количество ароматизираме и добавяме останалото брашно до необходимата гъстота. Може да се наложи да прибавим още брашно, тъй като е от значение колко големи са яйцата и каква чаша сме си избрали. В доста от рецептите по старите тетрадки количеството на продуктите се описва точно с чаши и лъжици, затова и тук такава е мярката. Чашата, която използвам, е от 250 мл. Към светлото тесто прибавяме ароматите - пакетче ванилия, настъргана лимонова кора, лъжичка канела, счукани орехи или друг, какъвто предпочитаме.
    Намазваме избраната формичка с масло и поръсваме с брашно. Изсипваме кексовата смес. В случая редуваме светла - тъмна, като всеки пласт сипваме в центъра и леко го разнасяме към краищата на съда. Докато приготвяме тестото загряваме фурната до 180 градуса и я изключваме за около 5 минути. Поставяме кекса да се пече и едва тогава отново включваме фурната. Пече се около 40 минути, като в първите 20 минути не се отваря. Оставяме да изстине и тогава отстраняваме формичката. Поръсваме с пудра захар или гарнираме по желание.



Розата е сред любимите ми цветя. 
Често точно тя е основен акцент в празничните ми декорации. 
 


    И сега избрах отново розата. За това помогна и голям плик изсушени розови пъпки, донесен от голямата ми дъщеря от бамбуковите гори на пандите в далечния  Северен Китай.




Няколко нежни розички украсиха кекса.



А от другите приготвих чай.



    Не знаех, че от тези малки розови пъпчици може да се приготви толкова уханен чай!



    Избрах вариант, при който розовите пъпки се комбинират с черен чай. Приготвяме не много силна запарка от едно пакетче черен чай и половин литър гореща вода. Пускаме 10 розови пъпки, покриваме и оставяме на топло за около 10 мин. Успешно за тази цел използвам микровълновата фурна, която плътно се затваря и така се забавя изстиването на напитката. Подслаждането е според вкуса. Може да се приготви и само с гореща вода. Чаят от розови пъпки в китайската медицина се препоръчва основно за дамите - запазва женствеността, поддържа кожата свежа и предпазва духа от депресивни състояния.
 



От поръсения с розови цветове класически кекс,



отрязваме парченце,

 

наливаме чашка розов чай



и потъваме в удоволствието на сладък вкус и нежен аромат!



А с малко от сухите розови пъпки напълнете някоя купичка и я оставете в стаята.
Прекрасното им благоухание дни наред ще ви носи усещането,
че се намирате в розова градина!






        Ще се видим пак ...




Styczeń - когато старата година отстъпва пред новата - Януари

$
0
0
    Почти бяхме свикнали с мисълта, че тази година зимата ще е съвсем нетипична - пролетно топла, суха, без преспи и виелици, без затворени пътища и натежали от сняг клони. "Едно време какви зими имаше, а сега!?..."И Зимата си взе бележка и се показа. 


    Януарска зима. Навън е снежно и студено. Ледени висулки висят от стрехите на покривите, вятърът е остър и щипещ. Обледените дървета протягат стъклени клони и на зазоряване устройват призрачно шествие. Под бялото покривало надничат почти изсъхнали малки плодчета шипка.


    Така виждам зимата от прозореца. През лятото балконските сандъчета преливаха от цветове. Пусти, в късната есен изглеждаха неприветливи и изоставени. Няколко клонки със сухи плодчета и пожълтели листенца, забодени в оголялата пръст, доведоха есента на балкона ни. Поръсени със скреж, сега рисуват зимна картина пред прозореца на "къщичката ни под шипковия храст".



    Студената януарска седмица и малките червени шипки, пръснати върху белия сняг, ме отнесоха назад във времето. 


    Много, много назад, когато нашите предци са наричали месец януари Голям Сечкозаради сковаващия студ, големинпак заради студа, който сякаш го удължава и краят му се губи, просинецзаради нарастващия с едно просено зърно ден. В старославянските имена на месеците е естествено заложено разбирането за неизменната цикличност на времето и природата, оказващи пряко влияние върху хода на човешкия живот. Славянският календар представлява кръг без начало и край, в който сезоните се редуват, всеки един ден не свършва, просто след време идва отново и отново. И в този кръговрат няма месец, нарочен за пръв и последен. Всеки един е тясно обвързан със сезонния празничен цикъл и необходимата човешка дейност. Така едно от старите названия на месец януари е сеченьи вероятно е свързано със сеченето на необходимите за зимата дърва точно в периода, когато вегетацията им е силно забавена.
      
    В полския език повечето от месеците са запазили старите си имена. Урок по супер кратък полски ми проведе приятелят на дъщеря ми. Радек търпеливо ги произнасяше няколко пъти, превеждаше и обясняваше значението им. С малко самостоятелни упражнения сега вече ги знам - styczen, luty, marzec, kwiecien, maj, czerwiec, lipiec, sierpien, wrzesien, pazdziernik, listopad, grudzien.Въпреки, че има доста различно произношение, разбирането за произхода на полското име на месец януари се покрива с това за едно от старобългарските му названия - сечень,т.е. времето, когато се секат дърветата. Другото обяснение е за кръстопътната му позиция между старата и новата година.

    Напевното изричане на забравените имена на месеците звучи като безкрайна, непрекъсваща песен - просинец, люти, сухи, брязок, тръвен, изок, чръвен, зарев, руен, листопад, груден, студен ...и пак просинец, люти ..

    Тази песен ме пренесе някога, във времената, когато никой не е разчитал на удобството на огромни супермаркети с редици от рафтове, пълни с шарени кутии и пликчета, чието съдържание често неуспешно се опитваме да отгатнем по ситните надписи на етикетите. Някога, когато храната си е била истинска био-, еко- или "щастлива"храна. Някога, когато летните дарове на природата грижливо са събирани и съхранявани за зимните дни. В килерите са се подреждали торбички със сухи билки, плодове и гъби. А, супа от сушени гъби - това ще приготвя!


    Потърсих рецепта от полската кухня. Често съм срещала в описания на националните полски ястия, че широко се използват сушени горски плодове и гъби. След издирването на доста рецепти за традиционна супа със сушени гъби, предложението тукми допадна. С малко промени в количеството на продуктите поднесох топла и вкусна супа.


ПОЛСКА СУПА ОТ СУШЕНИ ГЪБИ





          1/2 чаша сушени гъби
          1 глава лук
          2 скилидки чесън      
          1 морков
          1 корен магданоз
          малко парче целина
          2 супени лъжици заквасена сметана
          1 дафинов лист
          2 зърна бахар
          10 зърна черен пипер
          сол
          зехтин
          100 гр. паста на фигурки

    Старателно измиваме гъбите и ги накисваме в гореща вода за около 30 минути. Сваряваме ги до омекване. Прецеждаме през гъста цедка, но не изхвърляме водата, тя ще ни послужи за готвенето на супата. 
    Загряваме зехтина и запържваме ситно нарязаните лук и чесън. Прибавяме моркова, корена магданоз и целината, като ги задушаваме за минута. Заливаме с горещата вода от сварените гъби, която трябва да е около 800 мл. Добавяме подправките. Супата се вари на слаб огън 40 - 60 минути. Когато зеленчуците омекнат, сипваме нарязаните на лентички гъби и оставяме да се готви още 10 минути.


    Тук е мястото да призная, че тези гъби не са нашенски. Просто не успях да намеря. Вечерната следработна обиколка се оказа абсолютно неуспешна и аз примирено си купих шийтаке. Така Изтокът и Западът си направиха кулинарна среща.




    В рецептата пишеше, че супата е готова, но по желание може да се прибави сметана. Разбира се, че имах желание. Така повече се приближавах до оригинала. В купичка разбиваме сметаната, добавяме няколко лъжици гореща супа. На струйка сипваме в супата, като енергично разбъркваме, за да не се образуват бучици.


При традиционното сервиране на тази супа, към нея се поднася и домашно приготвена юфка. Обаче времето не стигаше и аз я замених с готова паста на фигурки.



Украсена със стрък пресен магданоз за свежест, за вечеря имахме прекрасна
Полска супа със сушени гъби!
Горещо ви я препоръчвам!



    Топлата гъбена супа от полската кухня в студения месец styczen се оказа добропопадение, което ни се услади. Затова вече съм избрала какво ще опитаме през следващия месец luty.


    Ще се видим пак ...









Кадифени моменти

$
0
0
    Към сутрешното кафе в събота имахме по парче торта. В неделната сутрин отново. Тортата "Червено кадифе", направена на 14 февруари за празника на Свети Валентин и през следващите дни бе вкусна и зареждаща с приповдигнато настроение.



    Топлите слънчеви лъчи, пробили преградата на пердетата, огряваха с блестяща светлина цялата къща. Натрапчивото усещане за пролет в средата на февруари ни изпълваше с енергия и желание за дълги разговори. Това пиене на кафе се удължи повече от два часа, въпреки периодично пораждащия се устрем да станем и да свършим редица полезни домашни дейности. Но ароматът на кафето ни приковаваше към слънчевата кухненска маса, където под саксията с червени рози бяха подредени чинийките с кадифено изкушаващата Валентинска торта и стотиците невидими купички, препълнени с какви ли не теми за бъбрене.


    Обичам късните сутрини на почивните дни. Обективно погледнато в повечето случаи много си приличат. И всъщност точно това ми харесва - уютната топлина на кухнята, бавно пробуждащите се съботно-неделни сънливци, въпросът "Ама ти в колко си рипнала?!", кафето, понякога придружено със закуска ... и разговорите. Неотменно проточващи се, не винаги съвсем лежерни, понякога дори с нотка на препирня, но сладко спокойни, защото това са моментите, в които времето е изцяло на наше разположение, а мислите ни се разхождат от "някога", през "сега", та чак до "когато" ....... 


    Този път освен кафе и разговор, отделихме внимание и на парче торта. Е, не е извънредно положение. Основната разлика беше в червения цвят. От доста време си мисля за този сладкиш и напълно подходящо се появи на Деня на Свети Валентин. Да, това е само един ден. И, както често се казва, трябва да се обичаме всеки ден. Но "трябва"в случая звучи  най-малкото странно. Обичането не е точка в дневния ни ред, не е обмислен план в житейския ни път или пък амбициозна стъпка към висините на социалната стълбица. Обичането е усещането ни за живеене! Да, за любовта няма определен ден, нито месец. Тя разполага с цялото пространство, а обитавамалко кътче от всеки от нас. Няма ритуал и церемония, с които да я отбележим еднозначно за всички, но е обнадеждаващо да знаем, че има момент, в който усмихнато и ведро хората си казват: "О, днес е Свети Валентин!". За толкова много поводи има наречени дни, нека и Обичта има свой ден! И бъдете сигурни - тортата може да бъде вкусна и на следващия ден, и пак на по-следващия ...




ТОРТА "ЧЕРВЕНО КАДИФЕ"




    Не малко варианти прочетох и изгледах за приготвянето на тази торта. От основната рецепта има малки разлики в количеството на продуктите и процеса на изпълнение. Аз направих компилация по свой вкус.

          250 гр. брашно
          2 супени лъжици какао на прах
          1/2 чаена лъжичка сол
          120 гр. масло
          300 гр. захар
          2 големи яйца
          1 капсула ванилова есенция
          250 мл. средно гъст айрян
          1 равна супена лъжица червена сладкарска боя
          1 супена лъжица прясно мляко
          1 чаена лъжичка сода
          1 чаена лъжичка ябълков оцет

          500 гр. Маскарпоне
          600 гр. заквасена сметана
          125 гр. крема сирене
          100 гр. пудра захар
          3- 4 капки течна червена  сладкарска боя
          захарни перли

    Пресяваме брашното и какаото, прибавяме солта и ги размесваме. Омекналото на стайна температура масло разбиваме за 2 - 3 минути и прибавяме захарта. Продължаваме да разбиваме докато сместа побелее. Добавяме последователно двете яйца, ванилията и размитата в прясното мляко сладкарска боя при непрекъснато бъркане. Разтваряме содата в оцета, сипваме в айряна и го прибавяме към тортената смес. Накрая прибавяме наведнъж какаово-брашнената смес и разбъркваме около 5 минути до получаването на гъсто равномерно тесто. Изсипваме в намазана с масло и поръсена с брашно тортена формичка с диаметър 24 см. Печем около 40 - 50 мин. в предварително загрята до 180 градуса фурна. Готовият блат оставяме да изстине във формичката, след което го прибираме в хладилника добре завит във прозрачно фолио.

    За крема разбъркваме Маскарпонето и пудрата захар, добавяме 400 гр. от заквасената сметана.  Разрязваме блата на три. Редуваме блатовете с крема. Нанасяме крем и върху цялата външна страна. За горната повърхност размесваме крема сиренето и останалата сметана. Добавяме капките червена боя. Нанасяме цветния крем с кръгообразни движения. Поръсваме със захарни перли.

    В класическия вариант на тази торта кремът е снежно бял.



Галещ кадифен вкус в огнено червено - прекрасен сладкиш
за всеки, носещ радост, любов и красиви преживявания, повод.
 







Да не забравяме и чашата червено вино!



Денят на Свети Валентин и Трифон Зарезан - 14 февруари - празник на любовта и виното!





Опияняващото единство на
червена кадифена сладост, червено ароматно вино и букет червени рози!









    Ще се видим пак ...







Торта "Подарявам ти сърцето си!"

$
0
0
    Два дни преди празника на влюбените едно момиче ме попита дали ще имам възможност да направя сладка изненада за нейното момче. Какъв би могъл да бъде отговорът, освен "Да"! След съвсем кратък разговор, уточняващ от нейна страна единственото условие да не е розова, а от моя, че няма да е с фондан, си представих как ще изглежда тази торта. Нарекох я торта "Подарявам ти сърцето си!".



Пулсиращото сърце на една любов!





Прегръдката на едно момиче и едно момче!





ТОРТА "ПОДАРЯВАМ ТИ СЪРЦЕТО СИ"






   За блатовете:
          9 яйца
          240 гр. башно
          240 гр. захар

   За крема:
          300 гр. сладкарска сметана
          250 гр. крема сирене
          1 голям бял шоколад
          1 пакетче желатин на д-р Йоткер
          100 гр. прясно мляко
          черешите от един буркан компот

   За декорацията:
          сокът от буркана с  компот
          1/2 пакетче желатин на д-р Йоткер

          200 гр. заквасена сметана
          кокосови стърготини


    За приготвянето на пандишпана разделяме жълтъците и белтъците на яйцата. Разбиваме жълтъците със захарта до побеляване и ги прибавяме към разбитите на твърда пяна белтъци. Към сместа добавяме пресятото брашно. Сипваме в намазана с масло и поръсена с брашно формичка за торта с диаметър 24 см. Пече се 30 - 40 мин. в предварително загрята до 180 градуса фурна. Пандишпанът е готов, когато ръбовете му напълно се отделят от стените на формичката. 

    За крема разбиваме сладкарската сметана. В леко затопленото прясно мляко добре разбъркваме крема сиренето. Пакетчето желатин се разтваря според указанието на опаковката и прибавяме към млякото със сирене. Тази смес изсипваме към разбитата сметана, прибавяме разтопения шоколад, разбъркваме до еднородна смес и оставяме за 5-10 мин. в хладилника. 

    За декорацията в прецедения сок от компот прибавяме разтвореното половин пакетче желатин, разбъркваме и оставяме в хладилника.

    За сглобяването на тортата разрязваме блата на три хоризонтални платки. В едната от тях изрязваме с помощта на хартиен шаблон сърце. На дъното на формичката за торта поставяме първата платка, половината крем и 1/3 от черешите, предварително почистени от костилките. Редуваме с втората платка, останалия крем и изрязаната платка. Останалото количество от черешите разпределяме под очертанията на горната платка. В празното пространство с малък черпак внимателно сипваме започващия да се желира сок. Запълваме до ръба на платката и оставяме тортата в хладилника за една нощ. Когато е напълно стегнала, освобождаваме от страничния ринг и я намазваме от всички страни със заквасена сметана. Поръсваме с кокосови стърготини. 


Допълнително украсих с две черешки от фондан с пожеланието
Сашка и Борис да са влюбено прегърнати и щастливи на празника,
както и много, много дни след него!




    Ще се видим пак ...




Luty - Малък Сечко юначина - Февруари

$
0
0

    Тази година февруари въобще не ни уплаши. Обикновено студен, с достатъчно сняг поне в планините за радост на скиорите и комбиниращ киша и поледица в градовете, задължително облечен в палта, шапки и ръкавици, сега слънчево ни се усмихваше. Рано напъпилите дървета и туфите с кокичета и минзухари засилват осезаемо мириса на близката пролет. Но в почивните дни, макар и безснежно, студеното за кратко се завърна. Поне колкото да си спомним с порасналите ми дъщери веселото детско стихотворение:

                                                    Малък Сечко юначина -
                                                     сняг натрупа два аршина.
                                                     Страх какво е той не знае -
                                                     с ветровете си играе.
                                                     .....
                                                     Бърза с първото кокиче
                                                     първи той да се накичи.

                                                                                Ран Босилек

    В стари времена освен Малък Сечкомесец февруари е назоваван люти, сечень, малкошан. Студът така остро разсичал въздуха и сковавал дните, че те просто преливали един в друг почти безкрай. Затова и имената на тези месеци се смесвали. Мразовити били Сечковците, но като минел Големият, по-лесно се изтъркулвал Малкият и понякога умалително малкошан го наричали. Но още трябвало търпение. Високите снежни преспи притискали в прегръдката си хорските поселища. Белите вихри разнасяли дима от комините във всички посоки. Страшните студове събирали хората в къщите, където се отправяли молитви към всемогъщите богове да умирят гнева си, да подканят пролетното слънце да стопи зимните кожуси на планини и долини и да събуди земята за нов живот.
    Топлината на огнището се поддържала постоянно. Във висящото над огъня котле или пък в заритите в жаравата гърнета бавно се приготвяли вкусни зимни ястия. Изгладнялото домочадие се омайвало от разнасящите се аромати на сушени плодове,  зазимени зеленчуци, сочни мръвки и нетърпеливо очаквало знак, че може да се хване за лъжиците. Една от основните съставки било киселото зеле. И днес надали има рецептурник, в който за зимните месеци да не се открият поне няколко предложения на ястия с него. Нашият съвременен вариант на старото дървено каче, бидонът на балкона, почти е преполовен. Обикновено в края на работната седмица започват преговорите по кой начин да си направим тази събота и неделя киселото зеле. Единствено тогава може да му се отдели достатъчно време, за да се приготви бавно и така да е най-вкусно. Но толкова много време, колкото по правило е необходимо за старополския бигоси почивните дни не предлагат. 
    Старите славянски имена на месеците, отразяващи неразривната връзка на човешкия живот с природните условия и в голяма степен запазили се до днес в полския език, провокираха интереса ми към полската кухня. В малкото, изненадващо за тази година, снежни дни в първия месец styczen опитахме супата  от сушени гъби, а за втория месец lutyизбрах да се впусна в кулинарното приключение, което обещаваше бигосът.



    Бигос готвят в повечето държави до Балтийско море. Предполага се, че в Полша е известен от XIV в., когато от Литва пристига с приближените си княз Владислав II Ягело, за да бъде коронясан за полски крал. По пътя си те кладяли огньове и в закачените над тях котли освен наличното в обоза месо и кисело зеле, прибавяли част от уловения дивеч, както и набраните горски гъби и плодове. Така се появила една "голяма бъркотия", наречена бигос. Радушно бил приет за основна храна, тъй като засищал и осигурявал в зимния сезон важни за организма витамини. А и на студено може да издържи няколко седмици, което било важно условие в дългия поход. 
    В старите времена денем котлите, в които се е приготвял бигоса, изобщо не се сваляли от огъня, а само се добавяли необходимите продукти. Вечер изстивал над загасващите въглени, нощем го изнасяли върху заледения сняг, а на сутринта отново започвал да къкри от силната топлина на разгорелия огън. И колкото повече такива цикли, толкова по-питателен ставал. Разбира се, може да се сготви и за един ден, но това просто няма да е истински бигос.
    В Полша бигосът е традиционно ястие, което се поднася при всеки повод - Коледа, Великден, семейни празници или пък просто като ежедневно блюдо. Бигос се яде навсякъде - в къщата на бедния селянин и в трапезарията на големите имения, по време на лов, военни походи или пикници. Много са вариантите - зимен и летен, според географските области, с повече или по-малко допълнения. Всеки го приготвя според предпочитанията си, но класическата комбинация е от двата вкуса на кисело и прясно зеле.



    И докато търсих традиционни рецепти от полската кухня беше изключително интересно да прочета за старинната обстановка на кухнята като едно от основните помещения в дома.






    Обикновено кухните са били скромно обзаведени само с най-необходимото оборудване. Основно внимание е било отделено на огнището и зиданите печки, които на по-късен етап са били комбинирани с метални. Кратко описание открих на тази страница.




    През втората половина на XIX в. започва да се отделя по-голямо внимание на мебелировката и един от най-важните мебели става кухненския бюфет, а масата заема централна позиция. Постепенно се появяват кухненските шкафове.




    За готвене се използвали глинени съдове, а през XVIII в. широко навлизат медните тенджери и тави.  Удобството в кухненските дейности се осигурявало от различни мелнички за месо, зърно или кафе, машинки за произвеждане на колбаси, преси да сокове от плодове. Насипните продукти и подправки са съхранявани в керамични или порцеланови съдове, често с надпис за съдържанието в тях и украсени с флорални мотиви. Използвали са основно чинии и чаши от дебел порцелан. В специални керамични гърнета се прибирали млякото и сланината, а киселото зеле и краставички отлежавали в дървени бъчви.
    В миналото кухните са били доста тъмни и често без никаква естествена светлина. Но от края на XIX в. започват да се правят големи прозорци и да се внасят допълнителни декоративни елементи, внасящи весели и многоцветни нотки. Пердета по прозорците, ажурни рафтове, бродирани кърпи и картини придават индивидуалност и топлота.




Добре реставрираните музеи на откритопредлагат интересни разкази
за живота на хората в стара Полша.



    Но да се върнем на бигоса. Прегледах десетки рецепти. Стана ми ясно, че задължителните съставки са киселото зеле и различните видове месо. Хм, сякаш открих нещо не чак толкова непознато ... Май ще се окаже, че е в кулинарното семейство полският бигос е братът на българската капама! И като си знаем колко вкусна е капамата, вероятно и бигосът няма да остане по-назад! След немалко лутане, попаднах на тази рецепта , която ми стана водеща. Направих дълъг списък с продукти.


 СТАРОПОЛСКИ БИГОС




          3 кг. кисело зеле
          2 кг. прясно зеле
          500 гр. свинско месо
          400 гр. телешко месо
          250 гр. варена наденица
          200 гр. пушен бекон
          200 гр. пушена наденица
          200 гр. пушени гърди
          50 гр. сушени гъби
          100 гр. сушени сини сливи
          3 големи глави лук
          1 голяма кисела ябълка
          1 чаена чаша червено вино
          1 чаена чаша доматен сос
          1 кафена чаша олио
          2-3 дафинови листа
          2-3 зърна бахар
          10-15 зърна черен пипер
          2 чаени лъжички червен пипер
          щипка кимион
          сол

    За да има достатъчно време за дългото готвене, пазарувахме в петък вечерта. Значително заинтригуван от ястието, което му предстоеше да опита, мъжът ми изрази пълно одобрение за тази част от продуктите


    Но когато започнах да пъхам в количката останалите, скептично ме попита дали не можем да се откажем от тях, макар и да беше ясно, че ще получи отрицателен отговор.



    Приготвянето на бигоса започва с месото. В горещ тиган за кратко запържваме нарязаните на кубчета пушен бекон и на кръгчета варена наденица. Прехвърляме в подходящ дълбок съд, поставен на топло. В останалата в тигана мазнината запържваме двата вида месо, смесваме с нарязания лук, след което ги прибавяме при наденицата и бекона. Сипваме малко количество топла вода и ги оставяме на много слаб огън докато приготвяме зелето.

    Накисваме сушените гъби в топла вода и продължаваме към следващия етап.

    Ситно нарязаното кисело зеле задушаваме в половината олио. Отделно в останалото олио задушаваме ситно нарязаното прясно зеле. В дълбок съд с дебело дъно смесваме двата вида зеле, добавяме вода или сока от киселето зеле в зависимост от вкуса ни и варим на бавен огън около два часа, като периодично разбъркваме, за да не загори. Оставяме на хладно за една нощ. Аз го оставих да изстива около 4 часа и продължих с готвенето.

    Затопляме тенджерата със зелето и прибавяме месата, нарязаните на ивички гъби, дафиновия лист и бахара. Заливаме ястието с водата от сушените гъби и варим около половин час. Добавяме почистените от костилките и нарязани сушени сини сливи, нарязаната на кубчета зелена ябълка и продължаваме готвенето около два часа при често разбъркване на бавен огън. Аз оставих тенджерата на балкона и за съботния ден късно вечерта приключих с бигоса.

    На следващия ден поставяме тенджерата с "голямата бъркотия"на умерен котлон и като заври прибавяме доматения сос, виното, червения пипер, кимиона и сол на вкус. След около час изсипваме сместа в голям глинен съд, нареждаме отгоре нарязаните по дължина пушени гърди и пушената наденица на цели парчета, захлупваме и печем във фурната отново за около два часа на 160 градуса.

    Трябва да призная, че макар и доста дълъг, процесът на готвене не е трудоемък. Всъщност тенджерата с ястието през повечето време просто си кротува на слабия котлон. Само не трябва да забравяме да го понаглеждаме от време на време, защото иначе ще провалим търпеливото очакване на всички вкъщи най-сетне да разберат какво е това.



И така бавно неделя вечер настъпи. 
Подредих масата и всички впериха очи в капака на горещата тенджера  ...



Ароматът и видът на старополския бигосбяха повече от обещаващи!

И моят мъж възкликна: "Браво, мила! Заслужаваше си чакането!"

След два дена готвене, то друга оценка просто не бих и допуснала! 




    Ябълката в средата и лъчисто подредените гърди и наденица поставих по идея от тук, където търпеливо това ястие бе готвено цяла седмица и разбираемо накрая заключението беше: "Кой е казал, че бигосът не може да изглежда красиво?!"




    Готовият бигос има тъмно бронзов цвят. Поднася се с черен ръжен хляб. Количеството, което се получи, е доста сериозно. И как иначе при толкова килограми продукти! Но след като отделих две порции за замразяване в хладилника, където ще чакат пристигането на основния ни полски дегустатор Радек и дъщеря ми, бигосът изчезна за два дена. Във вторник вечерта трябваше отново да мисля какво да сложа на масата ...




    Ще се видим пак ...




Sierpień - житен урожай - Август / Sierpień - wheat harvest - August

$
0
0
    Часът е седем сутринта. От мобилния телефон се носи мелодия. Понякога се питам дали в този звук авторът ѝ, писал я преди няколко века, би познал творбата си?! След десет минути ще се включи пак. Предпочитам да стана и да я изключа. Зареждам кафеварката и с доволство очаквам да чуя бълбукането на горещата течност. Ритуалът по пиенето на кафе за разсънване ми е най-приятен в летните сутрини. Слънцето вече е обходило стаята и още малко ще заличи следите на сутрешния хлад. Широко отворените един срещу друг прозорци канят въздушните течения на закачлива гонитба. В сандъчетата по прозорците и балкона, освежени от нощната почивка, цветята се надпреварват да разкрият багрите си. Ясно. Тихо. Спокойно. Августовска сутрин.

    Часът е осем и половина сутринта. Кафеварката е празна. Време е да тръгнем за работа. Шумът от близкия булевард е почти неуловим. Включваме се в слабото движение и за пореден път отбелязваме, че София е празна. Усещаме гъделичкането от приятното очакване на двата почивни дни, попремесено с примирението, че отпуската ни вече мина. Усещаме и обещанието на слънцето за горещ и задушен ден. Минаваме покрай пазара, където зеленчуково-плодовата търговия е вече в разгара си. Пред нас е спрял камион, пълен с бутилки с минерална вода. Докато чакаме да го разтоварят, погледите ни са привлечени от внушителна група на три майки и седем дребосъка с шарени шапки. Разпределена в колички, на колела или на собствените си крачета, прилежно натоварена с кофички и лопатки за пясък, детската орда вдига врява, достойна да се конкурира с пазарната глъч. Майките вече са леко изнервени, но това изобщо не смущава дечурлигата. Спомних си момент от преди доста години, в който и майките, и децата бяха точно същата бройка, само с малката разлика, че две бебета все още бяха на стартовата линия да се включат в детския калабалък. За нас времето е извадило острите шипчета на напрежението и картината е забавна и мила.  Светофарът подава зелен сигнал и бавно-бавно потегляме в тясна зигзагообразно движеща се колона. Отново уличното платно се разкопава и кърпи ту тук, ту там. Градска августовска сутрин.

    Месецът на отпуските. Свикнали на градския си начин на живот, отдавна сме забравили, че лятото векове наред е бил най-важният и тежък за прадедите ни период от годината. Под палещото слънце на полето се жъне и вършее житото. Наричали го зарев, жарев, орач, коловоз, вършен. А в запазените старославянски имена на месеците в полския език и днес август носи името sierpień - по името на сърпа, с който отрязвали класовете, увенчани със скъпоценни житни зърна. 


                      худ. Иван Ангелов - Жътварки


                       худ. Włodzimierz Tetmajer - Жътварки на полето

    От деня, в който засявали земята, мислите и молитвите на хората се отправяли към жарките летни дни, когато излизали на полето да приберат узрялото жито. Жътвата е кулминацията на целогодишния усилен труд за осигуряване на основната прехрана. Време на надежди за богат урожай и вяра в благосклонността на божествата. Затова в първия ден на жътвата отивали като на празник - с нови премени, с китки и с песни, а най-личната девойка зажънвала нивата.


                                                           худ. Владимир Димитров-Майстора - Жътварка


                                                              худ. Kanuty Rusiecki - Жътварка

    Неразривно свързани с цикъла на сезоните и зависими от капризите на природата, хората обвързвали труда си с ритуали, чрез които почитали незнайните сили, молили се и ги вричали да им помагат за прибирането на реколтата. Страхът от наводнения, суши, градушки и пожари ги съпътствал непрестанно. И когато дойдело време да се приберат пълните със зърно класове бързали, въпреки жегата, с която знойното слънце заливало нажежената земя. 


                    худ. Димитър Гюдженов - Жътва


                   худ. Stanisław Kaczor-Batowski - Жътва

   По жътва селото почти опустявало. Всички, от малки до големи, се събирали на нивата.

                       худ. Марин Георгиев Устагенов - Жътва


                       худ. Włodzimierz Tetmajer - Жътва

    За славянския календар е характерно кръговото разбиране за хода на времето. Сезоните се преливат един в друг, месеците нямат ясно изразено начало или край. Живеенето е пряко свързано със стопанската работа и особеностите на климата. Затова на север, по полските земи, sierpień наричали август, а на юг, по българските земи, месец юли познавали като сърпен или жътвар. През август у нас житото вече било овършано и откарано към мелниците. За да не се вгорчи брашното и да се запази чисто през цялата зима, обичаят повелявал да се опече пита, да се украси с китка цвете и като се разчупи, да се раздаде за здраве и берекет и през следващата година.
    Sierpień, жътвар, зарев, орач, коловоз, гумник, вършен, житаро ...Както и да назовавали славяните и старите българи времето по прибирането на житото, по всички краища това било време трудно, жарко, морно... Точно сега мислите за плодородие и вярата за по-добри дни от надежда ставали реалност. Затова по всички краища с песен отивали на нивата, прегъвали се над сърпа и прегръщали пълните снопи. Затова по всички краища изпичали пресен хляб и го обричали за хранител и закрилник. Затова по всички краища хората се събирали заедно и с веселба и танци отправяли благодарност за добрия житен урожай.

Хлебни купички



    Но преди да усетим аромата на тези красиви питчици, трябва да свършим куп задължителни дейности.

    Първо - да си нахлупим шапките и да отидем да си изработим хляба. В моя случай това става в компанията на климатик и пред компютъра ...


        Второ - да овършеем и да съберем добра житна реколта. В действителност - да поразровим из рафтовете на близкия магазин.


    После, като се върнем от мелницата (в съвременен вариант - супермаркета), да отсипем необходимото ни количество фино смляно брашно.


    Всъщност, за да си направим четири купички, ще ни трябват следните неща:

          500 гр. бяло брашно
          300 мл. вода
          2 супени лъжици зехтин
          1 чаена лъжичка захар
          2 чаени лъжички сол
          20 гр. прясна мая
          1 белтък за намазване

     Вече може да замесим тестото, да го оставим да втаса около един час и да оформим хлебните купички.


    Бухналите от повторното втасване питчици намазваме с леко разбития белтък и ги пъхваме в предварително загрятата до 200 градуса фурна. След като се опекат, ги оставяме да изстинат.




    Внимателно отхлупваме капачето на хлебните панички. Меката сърцевина се отделя съвсем лесно. Не е нужно да се чудим къде да я приберем, защото тези пухкави залъчета бързо изчезват и дори няма време да се прибави парченце сирене, например.


Може да се използва почти всяка рецепта за хляб, стига да води до пухкав резултат.


    Поднасянето на супа в хлебни купички вече не е изненада и у нас. Но в полската кухня този вариант е широко разпространен, като простичко се наричаzupa w chlebie . За хлебните купички избрах простичка и добре позната рецепта за замесване на вкусна питка, а при оформянето им добавих капачета от малко отделено тесто, които залепих към питчиците с вода. Напълних ги с картофена крем-супа, гарнирана за свежест със стръкче тученица.




    Ще се видим пак ...




Wrzesień - цветен и изобилен - септември / Wrzesień - colorful and plentiful - September

$
0
0
    Септември се изниза. Неусетно, подобно на всеки друг месец напоследък. Спомних си детските години. Като свършеше училището и настъпеше дългоочакваната лятна ваканция, времето сякаш се разтягаше. Понятието "безкрайност"беше обсебващо осезаемо, изпълнено с шум, вълнения, смях, идеали, мечтания. Не го осмисляхме, просто го изживявахме. Предстоящата учебна година имаше замъглените очертания на далечен мираж. И като всеки истински мираж, колкото повече се приближаваш до него, толкова повече се отдалечаваше. Определено се изискваха усилия, за да приемеш, че всъщност си е съвсем действителен и задълженията само за малко са отложени. Но кой ли пък от нас се стараеше да ги направи тези усилия! Естествено настъпваше септември и всичко отново тръгваше в познатия коловоз.

    С годините нещата станаха по-различни.  Постепенно приоритетите неусетно се преподредиха. Между зимата и лятото вече няма рязка граница. Сега вървя през сезоните и около мен, като в брауново движение, прелитат ангажименти, изисквания, условности,  преживявания, обич, тъга, мисли, мечти и, разбира се, миражи. Но мило тържество, кратко пътуване, разходка в топла лятна вечер ми напомнят, че безкрайност може да има във всяко късче време. Само трябва да го приемеш, усетиш и запомниш.

    И ето я извечната истина за преливането на дните, месеците, сезоните, годините ... еднакви и различни ... така както са ги разбирали и древните ни прадеди.

    Преди време един снежен януарски ден поведе мислите ми към минали времена. Спомних си как баба и дядо ни разказваха за Малък и Голям Сечко. Започнах да търся значението на някогашните имена на месеците. Знаех, че в полския език повечето месеци и до днес носят старите си славянски имена и като се прибави засиления ми интерес към Полша, реших да свържа всеки един от тях с някое ястие от традиционната кухня на тази страна. Разбира се, започнах сянуари, после февруари, март, април, май, юни, юли ... след пауза продължих през август ... а след още по-голямо прекъсване отминаващия септември ми напомни, че вече е негов ред. Изборът ми беше Pączki z różą  -Понички със сладко от рози.




    В съответствие със старославянското разбиране за времето като определящо се от сезоните и този период от годината носи множество имена, свързани с природата и полската работа. По нашите земи най-широко разпространеното име на септември е руен. Счита се, че значението на думата включва  изобилен и червен и идва от цвета на пенливото младо и бистро червено вино, направено от обраното през месеца грозде. Има интересно тълкувание, че названието руен е дадено от цвета на есенните листа - червени и жълти. В един от материалите, които прочетох, се обясняваше, че с думата жълт (за разлика от днешното съдържание за точно определен цвят) хората са определяли най-общо ярък цвят, какъвто е и червеният. Според други името руен идва от обсипаната през есента предимно в червеникави цветни облачета билка руй, която познаваме като смрадлика. Изключително ценена заради многобройните лековити приложения, които има, тя е използвана и за оцветяване в жълт цвят.  Сега ни се струва малко объркващо, но за славяните съвсем разбираемо "желтите"есенни листа и жълтобагрещата смрадлика са дали името на месеца руен - червен.
     Хареса ми старото име на септември - руен заради богатото цветно съдържание. Но определено ме грабна полското му название wrzesień, въпреки трудното произношение. Кръстен е на цвете, което много харесвам и обикновено не пропускам да си набавя есенно време. На полски се нарича wrzosy, на български пирен, но ние днес го познаваме предимно като калуна и ерика.




     Калуната е чудно малко храстче! Преливащите от бяло до виолетово-червено цветчета-камбанки радват погледа в застудяващите дни, когато другите цветя вече са само спомен. Името на растението произлиза от гръцки и означава "добър". Освен прекрасните цветни килими, които постила на горските поляни, калуната има много лечебни свойства и се ползва в народната медицина още от древността. Тъй като има сънотворен ефект, едно от приложенията ѝ е за успокояване на душевното напрежение и нервната система. Вероятно затова калуната е едно от магическите растения на келтските друиди - поставяли я около главата на спящите хора, защото са вярвали, че сънищата им ще бъдат добри. Някогашните славяни се надявали на енергията ѝ да им донесе късмет и я скривали в дрехите си, когато бродели по друмищата. В ритуалите си я използвали да призовават духовете на предците си, да измолят благодатен дъжд за посевите и засаждайки я около нивите, заричали я да помогне за богата реколта през следващата година.
     Като декоративно растение в Европа започват да използват калуната едва около средата на 19-век. От няколко години и ние открихме красотата ѝ в прекрасни есенни композиции. В сандъчетата на балкона и по первазите тя съхранява слънчевите лъчи в багрите си дори през дългата студена зима.




     Цъфтящата до късна есен калуна е много привлекателна за пчелите. Събраният нектар пълни питите в кошерите с ароматен мед, който за древните славяни бил задължителен за трапезата. В чашите наливали вкусна медовина и е разбираемо, че  освен заради красотата на цветните поляни и лековитите качества, северните славяни високо оценявали калуната и като медоносно растение. Затова на нейното име кръстили септември - wrzesień.


                 худ. Jacek Siedlec - Калуна

                    худ. Jadwiga Barteczko - Виолетова калуна                                                                                      худ. Kowalik - Ливада с калуна
                                                                                                                                                                  худ. Patrycja Mikulska - Ливада с калуна

      За харесваните от всички ни понички, с които реших да свържа месец септември, се опитах да намеря мед от калуна. Оказа се, че у нас май въобще няма такъв и затова се спрях на най-традиционния полски вариант Pączki z różą.


Понички със сладко от рози




    Поничката е една от най-популярните сладки закуски в Полша.Някъде прочетох, че на Заговезни, когато задължително присъства на трапезата, се изяждат над 100 млн. броя! Всъщност това са около 3 понички на човек, което си е съвсем приемливо, особено на празник. Предполага се, че първообразът на поничките трябва да се търси в Древен Рим. Тогава се е приготвяла от хлебно тесто, пълнено със солен бекон. Сладкият вариант се появява едва през 16-ти век, който с различни пълнежи е много обичан в Италия и досега.



     В полските кулинарни блогове се предлагат огромен брой рецепти за понички. Продуктите на практика са еднакви, варират количествата им. Прецених захарта по моя вкус, избрах да включа масло и без да забравям задължителния алкохол, приготвих 20 големи понички.




               650 гр пшенично брашно
               200 гр кристална захар
               100 гр кисело мляко
               100 гр разтопено масло
               20 гр прясна мая
               200 мл. прясно мляко
               50 мл водка
               3 яйца
                щипка сол
                сладко от рози
                1 ванилия
                пудра захар за поръсване
                олио за пържене

     Смесваме прясното и киселото мляко. Разтваряме маята в две супени лъжици от смесените млека и една супена лъжици захар. Прибавяме две - три супени лъжици брашно и разбъркваме. Консистенцията на сместа трябва да е като на боза. Оставяме за около 15 мин. на топло.

     В дълбока купа разбиваме яйцата и захарта на пухкава смес. Последователно с разбъркване добавяме втасалия квас, сместа от млека и водката, солта. Замесваме тестото с пресятото брашно. Прибавяме малко по малко разтопеното масло. Месим до пухкаво меко тесто, което не лепне по ръцете. Изсипваме тестото в намазана и набрашнена купа, покрито с прозрачно фолио и го чакаме около час да удвои обема си. Когато е готово, го разточваме върху поръсена с брашно повърхност на кора с дебелина 1 - 1,5 см. Изрязваме кръгове и ги нареждаме върху хартия за печене. Оставяме повечко разстояние между кръгчетата, защото след като ги покрием и оставим да втасат повторно около 40 мин., те ще станат двойно по-големи. Загряваме олиото за пържене в широк и дълбок съд (използвах фритюрника). Последователно пускаме поничките да се изпържат от двете страни, като се стараем да плуват свободно. Температурата трябва да е около 180 градуса, за да се изпържат равномерно и да добият златисто кафеникав цвят. Готовите понички поставяме върху домакинска хартия, която попива излишната мазнина.




     С помощта на шприц с дълъг накрайник във всяка поничка поставяме от сладкото от рози. Накрая поръсваме със смесената с ванилия пудра захар.




     Рецептите за понички са много, но тази наистина се оказа много добра. Комбинацията от прясно и кисело мляко спомага за обогатяването на вкуса. С тестото се работи лесно и когато се пържат, поничките стават леки, пухкави и попиват минимално от мазнината. Всички бяхме много доволни от вкусния резултат.



     Септември - руен - wrzesień е много  важен в славянския календар и заради есенното равноденствие, което се свързва с порасналото и мъдро слънце. Лятото преминава в руйна есен и земята се подготвя за зимна почивка. Това са последните дни, в които се прибира реколтата, извършват се ритуали за здраве и късмет, с които хората благодарят на природата за богатите ѝ дарове.

     Поничките свършиха, но калуната е обагрила первазите на прозорците в изкрящо бяло и наситено пурпурно. Не съм била в Странджа планина, но бих искала да отида да видя полетата от пирен, който расте само там. Както и да открия мед от калуна. Описват го като леко желиран и с чевеникаво-кафяв цвят, ароматен и малко тръпчив. Тогава отново ще направя тези pączki, но вместо поръсени с пудра захар, ще ги глазирам с него.




     Ще се видим пак ...








Пролетни вести от Баба Марта на Благовещение

$
0
0
     Ту топъл, ту хладен, леко ветровит, денят е наистина пролетен!
     Баба Марта ни донесе мартенички, леко намигна, за да ни напомни, че зимата е към края си, но не бързаше да хвърли кожухчето.
 
 
 
 
И в края на мартенските студени дни рано сутринта на 25-ти Слънцето се усмихна!

Благовещение!  

Прекрасен ден, символ на светлината и надеждата, 
на пролетния разцвет и очакването на нов живот!

Празник за обич, нежност и доброта!

 

     Забързано е ежедневието ни, битуването ни се определя от условности и изисквания, които в голяма степен не ни позволяват да помним всички стари обичаи и свързаните с тях обреди. И не е необходимо. Важно е да не забравяме дълбокия смисъл на съкровенията, които носят. 

     Затова нека Благовещение ни помогне да забравим дребнавостта и несгодите, за да отворим мислите си за светлите, топли, споделени радостни мигове. Благите вести чакат да ги допуснем в сърцата си!

 

     Тази година търпението ми да чакам пролетта никак не беше голямо. Отрано започнах всеки ден да поглеждам колко са пораснали пъпчиците на форзицията. Обичам тази ранобудна красавица, обличаща се в яркожълто и канеща слънцето да й подражава. Последните дни на февруари не обещаваха да видим ярката й премяна и реших да помогна на няколко клончета да разцъфтят, като ги отнеса у дома. 


     А после реших да ги подаря с мартеничките!

     Картичките с рисунки, преливащи от багрите на различни пролетни и летни цветя, свежите зелено-жълти клончета сякаш излъчваха осезаем аромат на пролет!

 

Имаше картички с мартенички за Първи март.


И картичка за приятелка за рожден ден на първи март.

 

Другите изпратих с честитка за Първа пролет, когато връзваме мартеничките си на напъпило клонче, с пожелание за здраве и късмет!


     Ако не сте закачили своите мартенички още, направете го! Традицията казва да се свалят от ръката и да се завържат на клонче на Благовещение или когато долетят щъркели.

 
 
При нас на Благовещение долетяха щъркели!
Пролетта е тук!
 

Ще се видим пак ...

Цветница е!

$
0
0

  

ЦВЕТНИЦА!

 

Красивият празник, който залива с многоцветна 
светлина мислите,надеждите и мечтите ни.
 
 Букетче от сияйните и чаровни ранункулиси,
символизиращи радост,чистота и невинност,
да поднесем на обичани хора с пожелание
за топло слънце и красиви моменти.
 
Нека бъдем цветни, многообразни, весели!

 


Ще се видим пак ...

Великден е!

$
0
0

 


 ЧЕСТИТ ВЕЛИКДЕН!

 

Да си пожелаем много здраве, радост, обич и вяра!

Да си пожелаем добри мисли и надежда за светли дни!

Да си пожелаем благополучие и мъдрост!

 

 

Ще се видим пак ...


Viewing all 39 articles
Browse latest View live